Kryeministri libanez Saad al-Hariri, ka dhënë dorëheqjen duke thënë se kishte frikë për jetën e ti

0

Kryeministri libanez Saad al-Hariri, ka dhënë dorëheqjen duke thënë në një transmetim televiziv se kishte frikë për jetën e tij, duke kritikuar ashpër Iranin.

Babai i Haririt, ish-kryeministri Rafik al-Hariri, u vra në vitin 2005. Hariri akuzoi Iranin për mbjelljen e “frikës dhe shkatërrimit” në disa vende, duke përfshirë Libanin. Ai u emërua kryeministër në nëntor të vitit të kaluar.

“Ne jetojmë në një klimë të ngjashme me atmosferën që mbizotëronte para vrasjes së Rafik al-Hariri,” tha ai në emisionin nga kryeqyteti saudit Riad.

“Unë e kam kuptuar atë që po komplotohet fshehurazi për të më vrarë.”

Hariri gjithashtu sulmoi lëvizjen Shiite, të mbështetur nga Irani Hezbollah.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.