Kryeministri Johnson drejt shërimit ndërsa vdekjet në Mbretërinë e Bashkuar afër 9,000…

0

Kryeministri Boris Johnson u rikthye në këmbë nga rikuperimi i COVID-19 të premten ndërsa Britania regjistroi ditën e saj më vdekjeprurëse në pandeminë koronavirusit, me 980 vdekje duke e çuar numrin e përgjithshëm të vendit në afro 9,000.

Rritja e vdekjeve, e cila madje tejkaloi ditën më vdekjeprurëse të raportuar deri më tani në Itali, vendi i goditur më së shumti nga virusi, vjen ndërsa qeveria u tha britanikëve që të binden për një bllokim dhe të rezistojnë për të dalë në dritën e diellit të pranverës gjatë Pashkëve.

“Sado e ngrohtë të jetë moti, megjithatë duke ju tunduar plazhin ose parkun tuaj lokal, ne kemi nevojë që të gjithë të qëndrojnë në shtëpi sepse në spitalet në të gjithë vendin stafi i NHS po lufton ditë e natë për të mbajtur gjallë njerëz të sëmurë në mënyrë të dëshpëruar”, tha ministri i shëndetësisë Matt Hancock në një konferencë për shtyp .

Një person që Shërbimi Kombëtar i Shëndetit (NHS) po trajton është Kryeministri Johnson, i cili doli nga tre netët e kujdesit intensiv të enjten pasi hyri në spital të dielën pasi simptomat e tij të COVID-19 u rënduan.

Kryeministri, 55 vjeç, i cili kishte nevojë për mbështetje të oksigjenit, tani është në gjendje të bëjë shëtitje të shkurtra midis periudhave të pushimit, si pjesë e shërimit të tij, për të cilin zyra e tij tha se ishte në një fazë të hershme.

“Më thanë që ai po tundte falënderimet për të gjithë infermierët dhe mjekët që ai pa kur u zhvendos nga njësia e kujdesit intensiv përsëri në repart,” tha zëdhënësi i tij. “Spitali tha se ai mbrëmë ishte në gjëndie shpirtërore shumë të mirë.”

Johnson ishte lideri i parë botëror që u shtrua në spital me koronavirusin, duke e detyruar atë t’i dorëzonte kontrollin ministrit të jashtëm Dominic Raab ashtu si shpërthimi i koronavirusit në Britani dhe shëndeti i tij u përkeqësua në mënyrë drastike.

Kryeministri “DUHET PUSHOJË”

Ndërsa gjendja e Johnson është duke u përmirësuar, është e paqartë se sa kohë ai do të jetë i paaftë për të kryer detyrën e tij.

“Ai duhet të pushojë”, tha babai i tij, Stanley Johnson, për radio BBC. “Ju nuk mund të shkoni larg nga kjo dhe të ktheheni menjëherë në Downing Street dhe të merrni frenat pa një periudhë rrikuperimi.”

Hancock tha që Raab kishte bërë një “punë të shkëlqyeshme” në vend të Johnson. “Lajmi i mirë është se qeveria në mungesë të tij ka funksionuar në mënyrë shumë efikase, shumë efektive,” tha ai.

Në mungesë të Johnson, përparësia kryesore e ministrave është nëse sa dhe kur mund të përfundojë bllokimi që ka ekzistuar deri më tani për tre javë.

Pushimi katër-ditor i Pashkëve filloi të premten me diell të shkëlqyeshëm, dhe autoritetet paralajmëruan se ata ishin në kërkim të atyre që bëjnë një ndalesë për takime shoqërore ose duke u larguar pa ndonjë arsye bindëse.

Zyrtarët thonë se masat janë jetike për të frenuar përhapjen e virusit dhe duhet të qëndrojnë në vend derisa të arrijë frenimi i numrit të rasteve dhe infeksioneve të reja në spital.

“Ne nuk kemi ende informata të mjaftueshme për të bërë ndonjë ndryshim në marrëveshjet e distancimit shoqëror,” tha Hancock.

Qeveria thotë se do të ketë një ide më të mirë brenda javës së ardhshme nëse bllokimi ishte duke rezultuar i suksesshëm, me zyrtarët shëndetësorë që thanë se indikacionet ishin pozitive.

Sidoqoftë, shkalla e vdekjes pritet të vazhdojë të rritet për disa ditë. Hancock tha që numri i të vdekurve kishte arritur në 8,958 njerëz që nga 1600 GMT më 9 Prill – i pesti më i lartë në botë.

Një ministër i lartë ishte nën presion të premten duke mos respektuar bllokimin pasi gazetat thanë se ai udhëtoi në një shtëpi të dytë jashtë Londrës dhe vizitoi prindërit e tij.

“Për qartësi – prindërit e mi më kërkuan të siguroja disa sende thelbësore – përfshirë ilaçe,” tha ministri i strehimit Robert Jenrick në tweet në mbrojtjen e tij, duke shtuar se ai ishte larguar nga Londra për t’u kthyer në shtëpinë e familjes së tij.

“Ne kemi besim se ai ka respektuar rregullat e distancës sociale,” tha zëdhënësi i Johnson.

Qeveria gjithashtu është përballur me kritika për reagimin e saj ndaj infeksionit viral, nga mungesa e testimit për virusin, deri në mos sigurimin e pajisjeve të mjaftueshme mbrojtëse personale (PPE) për stafin e kujdesit shëndetësor.

Hancock tha se qendrat e reja të testimit ishin hapur për të lejuar të gjithë stafin e vijës së parë për të testuar, ndërsa një përpjekje “Herculean” ishte duke u zhvilluar për të siguruar që ata morën PPE.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.