Kryeministri grek premton qendër të përhershme të migrantëve pas zjarrit në Lesbos

0

Greqia do të ndërtojë një qendër të përhershme të pritjes së migrantëve në Lesbos për të zëvendësuar kampin e mbipopulluar të refugjatëve të shkatërruar nga zjarri javën e kaluar, tha të dielën Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, duke bërë thirrje për përfshirje evropiane.

Zjarri në qendrën e pritjes Moria javën e kaluar la më shumë se 12,000 njerëz pa strehë, duke i detyruar shumicën të flinin në ambiente të hapura pa kanalizime të përshtatshme ose qasje në ushqim dhe ujë dhe shtyu çështjen e migracionit të futej në axhendën evropiane.

Mitsotakis tha se ndërtimi i një qendre të re pritjeje në ishull për të zëvendësuar strukturën famëkeqe dhe të mbipopulluar të Moria do të ishte shansi për të rivendosur politikën e pas trajtimit të mbërritjeve të migrantëve.

“Ne duam ta kthejmë këtë problem në një mundësi,” tha ai. “Evropa duhet të jetë shumë më e përfshirë në menaxhimin e qendrës së re kudo që ne vendosim përfundimisht se duhet të jetë,” tha ai në një konferencë shtypi.

Ai hedhi poshtë protestat nga banorët e Lesbos të cilët kanë kundërshtuar krijimin e një qendre të re si dhe nga migrantët që kërkojnë të vendosen larg ishullit.

“Unë dua të them me siguri absolute se do të ketë një qendër të përhershme pritjeje dhe identifikimi. Unë dua ta dërgoj këtë mesazh në të gjitha drejtimet,” tha ai.

Autoritetet greke filluan të pranonin migrantë në strehim të përkohshëm me çadëra jashtë portit kryesor të Mytilene. Në një zhvillim shqetësues, ata identifikuan ato që Mitsotakis tha se ishin “dhjetëra” raste të COVID-19.

Zyrtarët ishin shqetësuar për potencialin e një përhapje të pakontrolluar të sëmundjes nga kampi Moria i cili ishte vendosur nën karantinë para se të digjej pas zbulimit të të paktën tre duzinave rastesh pozitive.

Në kaosin pas zjarrit të mërkurën, autoritetet humbën vëzhgimin e 35 personave që ishin testuar pozitivisht, duke thelluar frikën e një shpërthimi midis migrantëve që flinin së bashku pa higjienën e duhur sanitare.

Më parë, Ministri i Migracionit Notis Mitarachi tha se ai priste që rreth 1.000 njerëz mund të vendoseshin në strehën e re me çadra dhe më shumë do të ishin në gjendje të vinin gjatë ditëve të ardhshme.

“Ne duam të sigurojmë që të gjithë të kenë një çadër, ushqim dhe ujë,” u tha ai gazetarëve.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.