Koronavirusi teston sistemin shëndetësor të Spanjës, hapet morgu në pistën e patinazhit…

0

Spanja raportoi të martën rritjen e saj më të mprehtë të rasteve të koronavirusit me infeksione në rritje midis punonjësve shëndetësorë, ndërsa furgonët e varrimit filluan të mbërrinin në pistën me akull të Madridit, i shndërruar me ngut në një morg të improvizuar.

Ministria e Shëndetësisë raportoi rreth 6.600 raste të reja dhe 500 vdekje brenda natës. Me afro 40,000 raste dhe 2,696 vdekje, Spanja është vendi më i goditur në Evropë pas Italisë.

Rreth 14% e të gjitha infeksioneve janë në radhët e punonjësve shëndetësorë, tha shefi i urgjencës shëndetësore Fernando Simon. Infeksioni i atribuohet disponueshmërisë së kufizuar të pajisjeve mbrojtëse dhe disa grumbullimeve të hershme të virusit që u mblodhën në spitale.

Ai gjithashtu paralajmëroi se presioni mbi njësitë e kujdesit intensiv do të vazhdojë pasi transmetimi i virusit në mesin e popullatës kishte arritur kulmin.

Duke i bërë jehonë shqetësimeve të tij, sindikata infermierore SATSE bëri thirrje për kuti provash dhe masa drastike për të ndihmuar në ngritjen e spitaleve të Madridit, për të cilat tha se ishin në “prag të kolapsit”.

Autoritetet në kryeqytetin spanjoll të hënën ranë dakord të shndërrojnë në qendrën tregtare Palacio de Hielo, godinë me një shesh akulli për patinazh me madhësi Olimpike, në një morg.

Ushtria dezinfektoi 179 shtëpi pleqsh të hënën dhe planifikoi të pastrojë një tjetër të martën, thanë zyrtarët.

Prokurori i shtetit ka hapur një hetim pasi Ministrja e Mbrojtjes Margarita Robles tha se ushtria kishte gjetur trupa të pambikëqyrur në shtëpitë e pleqve. Ajo nuk tha se çfarë kishte shkaktuar vdekjen e tyre.

Në rajonin jugor të Andaluzisë, kryetari i një qyteti të vogël u lut për ndihmë pasi raportoi 38 nga 42 banorë në shtëpinë e pleqve lokale kishte testuar pozitive për virusin, së bashku me 60% të stafit.

“Virusi nuk i vret njerëzit … ajo që vret njerëzit është sistemi,” tha Rafael Aguilera, kryetari i bashkisë Alcala del Valle në një konferencë shtypi.

“Ne kemi nevojë për oksigjen, ambulanca dhe spitale,” tha ai në një video të postuar në faqen në qytet të qytetit. “Një person vdiq në krahët tanë sepse ne nuk mund ti jepnim oksigjen.”

Ndërsa Madridi përbënte gjatë gjysmën e rasteve të koronavirusit të Spanjës, të dhënat e publikuara të martën treguan se tani kishte pak më pak se një e treta e gjithsej, në një shenjë se epidemia po përhapet në të gjithë vendin.

Operatori i aeroportit spanjoll Aena tha se do të mbyllë shumicën e terminaleve në aeroportet kryesore të Madridit dhe të Barcelona po vonon në përgjigje të kërkesës.

Ministri i Transportit Jose Luis Abalos tha se trafiku nëpër aeroportet e Aena kishte rënë me 82% që kur gjendja e jashtëzakonshme u zbatua në 14 mars.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.