Koronavirus, pyetje të vështira për t’u përgjigjur

0

Ndërsa koronavirusi përhapet në mbarë botën, shkencëtarët po përpiqen të gjejnë një vaksinë dhe ilaçe për ta ndaluar atë, si dhe t’u përgjigjen “mistereve” të ndryshme që e shqetësojnë atë.

Le të shohim disa pyetje karakteristike, për të cilat akoma nuk ka një përgjigje të qartë.

Sa kohë mbetet virusi në sipërfaqe dhe në ajër?

Ende nuk ka një përgjigje të qartë. Sipas një botimi shumë të rezervuar shkencor (ende pa kaluar nëpër “filtrin” e kontrollit të shkencëtarëve të tjerë), të bërë ditë më parë në medRxiv, virusi mund të jetojë në ajër deri në tre orë në sipërfaqet e kartonit (p.sh. deri në 24 orë, ndërsa në sipërfaqe plastike dhe çelik inox për dy deri në tre ditë. Një studim tjetër, i botuar në revistën Science of Hospital Infection, sipas Science, zbuloi se koronavirusi i lidhur me shkaktimin e SARS mund të jetojë deri në nëntë ditë në sipërfaqe jo poroze si plastike dhe çelik inox (viruset e gripit mbijetojnë deri në rreth 48 orë).

Sa në mënyrë efektive dhe dezinfektimi e ndalon përhapjen e virusit?

Lajmi i mirë është se antiseptikët dhe dezinfektuesit e zakonshëm, të tilla si zgjidhja e etanolit 62% -71% dhe klori, mund të çaktivizojnë koronaviruse të tjera në duar ose sipërfaqe të brendshme brenda një minutë. Koronavirusi i ri mendohet të jetë i njëjtë.

Gjërat janë më pak të qarta për ambientet e jashtme. Në Kinë, Korenë e Jugut dhe Itali ka pasur dezinfektim të gjerë. Sidoqoftë, është e paqartë nëse dizifektimi në të vërtetë shkatërron virusin në sipërfaqet e jashtme dhe shumë më tepër në ajër, pasi ndër të tjera, dizinfektimi zbërthehet nga rrezatimi ultravjollcë i diellit, i cili rastësisht tregon se po shkatërron koronaviruset. Shkencëtarët janë të kujdesshëm të abuzojnë me klorin si një dezinfektues, pasi ai mund të irritojë mushkëritë dhe të shkaktojë probleme, veçanërisht për ata që spërkasin dhe dezinfektojnë.

Shkencëtari kinez Zhang Lumbo i Qendrës së Kinës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kohët e fundit paralajmëroi publikun se “sipërfaqet e jashtme, siç janë rrugët, sheshet dhe parqet, nuk duhet të spërkaten me dezinfektues vazhdimisht sepse spërkatja në një zonë të madhe mund të shkaktojë ndotje të mjedisit dhe duhet të shmanget “. Sidoqoftë, ka më shumë të ngjarë të ngjitet në koronavirus nga një sipërfaqe e brendshme se sa një sipërfaqe e jashtme.

Për më tepër, një studim i ri, i botuar në revistën JAMA (Journal of Medical Association) zbuloi për herë të parë koronavirusin e ri në feçe, që do të thotë se mund të përhapet nga ata që nuk i lajnë duart mirë pas tualetit. Sidoqoftë, për momentin nuk ka asnjë indikacion se virusi po përhapet nga uji i pijshëm ose uji i pishinës.

Pse fëmijët rrallë sëmuren?

Askush nuk e di me siguri pse fëmijët – ndryshe nga gripi – nuk ka të ngjarë të sëmuren seriozisht dhe të vdesin nga Covid-19. Një studim i kohëve të fundit nga shkencëtarët amerikanë që studiuan rastet në Kinë zbuloi se fëmijët kanë të njëjtin shans të infektohen me virusin e ri, por shumë më pak të ngjarë të shfaqin simptoma serioze. Diçka e ngjashme, megjithëse jo në të njëjtën shkallë, ishte vërejtur në dy epidemitë e tjera të koronavirusit (SARS dhe MERS).

“Askush nuk ka një përgjigje të saktë për pyetjen se çfarë i mbron fëmijët,” tha Profesori i Imunobiologjisë Akiko Ivasaki nga Shkolla e Mjekësisë në Universitetin Yale, SHBA, sipas Shkencëtarit të Ri. Një shpjegim i mundshëm është se për shkak se sistemi imunitar i fëmijëve është ende në zhvillim, ai nuk vetë-shkatërrohet në virusin e ri, i cili – në të kundërt – mund të ndodhë tek të rriturit. Kjo rezulton në sindromë akute të frymëmarrjes, dëmtim të mushkërive të rrezikshme për jetën dhe bllokim të rëndë për shkak të furnizimit të pamjaftueshëm të oksigjenit. Fëmijët prodhojnë nivele të ulëta të citokineve inflamatore, të cilat mund të mbrojnë mushkëritë e tyre. Nga ana tjetër, kjo nuk shpjegon pse sistemet imune të fëmijëve reagojnë ndryshe ndaj gripit sesa ndaj koronavirusëve.

Të kuptuarit e “misterit” të fëmijëve mund të ndihmojë gjithashtu të rriturit. “Nëse ne mund të imitojmë disi sistemin imunitar të fëmijëve me ilaçe ose trajtim tjetër, mbase (Covid-19) thjesht bëhet një infeksion i butë edhe tek të rriturit”, tha Dr. Ivasaki.

Por mbrojtja relative që kanë fëmijët nuk do të thotë që ata nuk përhapin vetë virusin, kështu që prindërit duhet të jenë vigjilentë. Dhe kjo është arsyeja pse, në fund të fundit, shkollat ​​janë mbyllur.

Cili do të jetë ndikimi i sëmundjes në mjedis dhe ndryshimet klimatike?

Ulja dramatike e udhëtimeve midis vendeve dhe brenda tyre pritet të funksionojë pozitivisht për mjedisin, të paktën në një afat të shkurtër, pasi do të zvogëlojë përdorimin e karburanteve fosile dhe do të zvogëlojë ‘gazrat serë’ që ngarkojnë ajrin dhe ndikoinë në rritjen e temperaturave.

Por, nga ana tjetër, mbajtja e kaq shumë njerëzve në shtëpi, pothuajse në të gjithë botën, do të rrisë përdorimin e energjisë, veçanërisht energjinë elektrike, e cila do të funksionojë negativisht për mjedisin, pasi prodhimi i energjisë kërkon karburant dhe nuk ndot më pak ose në një shkallë më të madhe.

Vendndodhja e shkallës do të jetë e paqartë dhe do të varet nga klima e veçantë dhe kushtet e tjera të secilit vend, e cila është e vështirë të parashikohet. Zhvillimet individuale, siç është rritja e pritshme në tregtinë elektronike (njerëzit do të blejnë më shumë në shtëpi) do të kenë një ndikim të pasigurt në mjedis, pasi produktet do të duhet të arrijnë në shtëpitë e konsumatorëve, me fjalë të tjera karburant dhe emetimi i ndotësve. “Gjurma e karbonit” e tregtisë elektronike, veçanërisht në rast të një pandemie, është një temë për t’u studiuar. Sidoqoftë, sa më larg të vijnë urdhërat elektronikë, aq më shumë rëndohet ambienti.

Në përgjithësi, rënia e kërkesës për produkte dhe shërbime dhe ngadalësimi që rezulton në rritjen ekonomike në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar për shkak të pandemisë, përkthet në parim në më pak ndotës të karbonit në atmosferë. Tashmë, vlerësohet se Kina, vendi numër 1 në emetimet e karbonit, ka rënë me 25% në muajin e fundit. Por siç ka treguar përvoja, pasi të përfundojë kriza, ndotësit do të shtohen me shpejtësi, së bashku me aktivitetin industrial dhe rritjen e shpenzimeve të konsumatorit, i cili është shtrydhur përkohësisht.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.