Koronavirus, a kemi imunitet nëse sëmuremi ?

0

Ka shumë pyetje shkencore në lidhje me koronavirusin e ri që shkakton dhimbje koke të vërtetë për shkencëtarët. A kemi imunitet nëse sëmuremi dhe pse vdesin më shumë burra sesa gra nga COVID-19. Pyetja e parë që shkencëtarët aktualisht nuk janë në gjendje të përgjigjen qartë.

Profesori i shëndetit të mjedisit Jeffrey Shaman nga Universiteti Columbia në New York thekson se disa raste të ri-infeksionit në Kinë dhe Japoni mund të jenë thjesht për shkak të testeve diagnostikuese jo të besueshme, një problem i zakonshëm i frymëmarrjes. Kërkimet nga Akademia Mjekësore e Pekinit kanë treguar gjithashtu se majmunët e infektuar me koronavirusin e ri, pasi u sëmurën dhe shërohen, nuk mund të ri-infektohen.

Por kjo nuk dëshmon për sa kohë do të zgjasë ky imunitet. Koronaviruset e tjerë njerëzorë, siç është ftohja e zakonshme, shkaktojnë imunitet afatshkurtër, i cili nuk i kalon tre muaj, thotë Peter Openso, profesor i mjekësisë parandaluese në Imperial College, Londër.

Pamja e tij ndahet nga shumë ekspertë të tjerë të sëmundjeve infektive, përfshirë doktorin Ira Longzini, profesor i biostatistikës në Kolegjin e Shëndetit Publik të Universitetit të Floridas. “Infeksionet e tjera koronavirus nuk sigurojnë imunitet afatgjatë. Përkundrazi, mund të sëmureni përsëri dhe përsëri. Në fakt, ne nuk e dimë nëse kjo vlen për koronavirusin e ri, “thotë profesori amerikan.

Më optimist është Dr. Martin Hibbert nga Shkolla e Shëndetit dhe Sëmundjet Tropikale në Londër, i cili vlerëson se të dhënat që kemi mbledhur sugjerojnë që koronavirusi i ri mund të sigurojë imunitet gjatë gjithë jetës.

Një pyetje tjetër që shqetëson studiuesit është pse burrat që janë të infektuar me koronaviruse kanë një rrezik 50% më të lartë të vdekjes sesa gratë. Studiuesit besojnë se ndryshimi është kryesisht për shkak të faktorëve të sjelljes që lidhen me gjininë, por edhe atyre biologjike.

Të dhënat nga gjashtë shtete tregojnë se burrat kishin më shumë të ngjarë të kishin sëmundje themelore (hipertension, sëmundje kardiovaskulare dhe sëmundje pulmonare obstruktive kronike), të cilat rrisin mundësinë e komplikimeve të rrezikshme. Gjithashtu, burrat pinë duhan shumë më tepër se gratë dhe kështu ka më shumë të ngjarë të vuajnë nga probleme kronike të frymëmarrjes por gjithashtu të konsumojnë më shumë alkool pa përjashtuar faktorët biologjikë siç është një reagim më i fortë imunitar tek gratë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.