Koreja e Veriut vazhdon provat raketore në mes të pandemisë…

0

Koreja e Veriut lëshoi atë që u duk se ishin dy raketa balistike me rreze të shkurtër në oqean jashtë bregut të saj lindor të dielën. Një flakë të paparë gjatë nisjeve të cilat Koreja e Jugut i quajti si “të papërshtatshme” mes pandemisë globale të koronavirusit.

Dy “raketa me rreze të shkurtër” u nisën nga zona bregdetare Wonsan dhe fluturuan 230 kilometra (143 milje) në një lartësi maksimale prej 30 kilometrash (19 milje), njoftoi Shefi i Shtabit të Përgjithshëm i Koresë së Jugut.

“Në një situatë kur e gjithë bota po përjeton vështirësi për shkak të COVID-19, ky lloj veprimi ushtarak nga Koreja e Veriut është shumë i papërshtatshëm dhe ne bëjmë thirrje për ndalje të menjëhershme,” tha JCS i Koresë së Jugut në një deklaratë, sipas agjensisë së lajmeve Yonhap .

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë tha se ato dukeshin se ishin raketa balistike dhe ata nuk ranë në territorin japonez ose në zonën e saj ekskluzive ekonomike.

Ato do të ishin raketat e tetë dhe të nënta të nisura në katër raunde provash këtë muaj pasi trupat e Koresë së Veriut kryejnë stërvitje ushtarake të vazhdueshme, zakonisht të mbikëqyrura personalisht nga udhëheqësi Kim Jong Un.

Kjo ishte më i madh i raketave që u gjuajtën ndonjëherë në një muaj të vetëm nga Koreja e Veriut, sipas një njoftimi nga Shea Cotton, studiues i vjetër në Qendrën James Martin për Studime.

“Vjen këtë fillim të vitit, e vetmja herë që kemi parë teste kaq të shpeshta është në vitin 2016 dhe 2017, që të dy ishin vite të mëdha për programin e raketave të Koresë së Veriut,” tha ai në një postim në Twitter.

Të gjitha raketat që janë shkrepur deri më tani këtë vit kanë qenë armë të vogla, me rreze të shkurtër, siç është KN-24 shpertheu gjatë lëshimit të fundit më 21 Mars.

Por Kim ka paralajmëruar që Koreja e Veriut po zhvillon një “armë strategjike” të re që do të zbulohet këtë vit, me analistë që spekulojnë se mund të jetë një raketë e re balistike me rreze të gjatë, ose një nëndetëse e aftë për të lëshuar raketa të tilla.

Rezolutat e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ndalojnë Korenë e Veriut të provojë raketa balistike dhe vendi është sanksionuar shumë për programet e tij për raketat dhe armët bërthamore.

Stërvitjet ushtarake vazhdojnë

Stërvitjet ushtarake të këtij muaji janë kryer megjithë bllokimin e kufijve dhe masat karantinë të vendosura në Korenë e Veriut në përpjekje për të parandaluar një shpërthim të koronavirusit.

Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara kanë shtyrë disa nga ushtrimet e tyre të përbashkëta ushtarake për shkak të shpërthimit të koronavirusit në Korenë e Jugut.

E izoluar politikisht dhe ekonomikisht, Koreja e Veriut nuk ka raportuar ndonjë rast të konfirmuar, megjithëse disa ekspertë të huaj kanë shprehur dyshime.

Në të kaluarën, Koreja e Veriut zakonisht ka kryer stërvitje ushtarake, përfshirë provat e raketave të saj balistike, në muajin Mars, pasi moti pas dimrit bëhet më i ngrohtë. Për dy vitet e mëparshme, megjithatë, ajo kishte shmangur nisjen e provave të pranverës në mes të bisedimeve me Shtetet e Bashkuara.

Këto bisedime kanë ngecur dhe vargu i testeve dhe stërvitjeve ushtarake të këtij viti duket se synojnë të vlerësojnë kthimin e Koresë së Veriut në një politikë më të ashpër, tha Ankit Panda, një bashkëpunëtor i lartë në Federatën e Shkencëtarëve Amerikanë me qendër në Uashington.

“Ekziston një element i projektimit të një imazhi të zakonshëm të biznesit në mes të situatës së COVID-19, por unë mendoj se nuk është mbizotëruese,” tha ai. “Këto teste lejojnë që Kim Jong Un të tregojë se ai po qëndron te politika e linjës së ashpër.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.