Korea Veriut : Shembet tuneli i testeve bërthamore

0

Koreja e Veriut është goditur nga një fatkeqësi, pasi kolapsit të testimit bërthamor të Kim Jong-un, ku ka lënë të vdekur së paku 200 veta, raporton “Daily Star”.

Rreth 100 persona janë vrarë kur një tunel i papërfunduar u shemb në ndërtesën Punggye-ri të Koresë Veriore.

Ndërsa një grup përafërsisht prej 100 personave të tjerë kanë humbur jetën si pasojë e tentimit për të shpëtuar punëtorët e ngujuar.

Fatkeqësia u zbulua nga televizori japonez Asahi sot, megjithëse nuk mund të qartësohet kur ndodhën aksidenti dhe përpjekjet pasuese të shpëtimit.

Punggye-ri është lokacioni ku Koreja e Veriut bëri testim bërthamor me 3 shtator. Nuk dihet nëse ky ishte shkaktari direkt apo indirekt i shembjes.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.