Kontributi i Kinës në luftën kundër pandemisë është i dobët në krahasim me kostot që i ka sjellë botës

0

Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo shigjetoi sot njoftimet e Kinës, për premtimin prej 2 miliardë dollarësh fonde për OBSH_në, e cila duket se po lufton pandeminë si “të varfër” në krahasim me qindra mijëra. triliona dollarë të çuara dëm nga ajo.

Kreu i diplomacisë amerikane hodhi poshtë pretendimin e presidentit kinez Xi Jinping se Pekini kishte vepruar në mënyrë transparente pas shpërthimit të virusit në Kinë, duke thënë se nëse Xi do të donte ta provonte atë, ai do të duhet të zhvillojë një konferencë për shtyp dhe të lejojë gazetarët për ta pyetur atë çfarë të duan.

“Presidenti Xi pohoi këtë javë se Kina po vepron me ndershmëri, transparencë dhe përgjegjësi. Shpresoj kështu, “tha Pompeo në një konferencë për shtyp në Departamentin e Shtetit, duke akuzuar Pekinin për vazhdimin e mbajtjes së mostrave të virusit dhe bllokimit të qasjes në lehtësira dhe për të censuruar debatin,” dhe shumë, shumë më tepër “.

Marrëdhëniet SHBA-Kineze janë përkeqësuar në javët e fundit, me Sekretarin e Shtetit të SHBA John Kerry dhe Presidentin Donald Trump që fajësojnë trajtimin e Kinës për bombën Covid-19. Shtetet e Bashkuara janë goditur më shumë nga pandemia globale.

Në një kohë kur shumë vende të botës po bëjnë thirrje për unitet dhe bashkëpunim për të përshpejtuar luftën kundër virusit, Trump po kërcënon të largohet nga Organizata Botërore e Shëndetit, duke e quajtur atë një “kukull të Kinës” dhe Xi ka premtuar 2 miliard dollarë.

“Mezi pres t’i shoh ata që e përmbushin atë angazhim prej $ 2 miliardë dollarë,” tha Pompeo. “Kontributi i Kinës në luftën kundër pandemisë është i dobët në krahasim me kostot që i ka sjellë botës.”

“Kjo epidemi ka marrë jetën e rreth 90,000 amerikanëve, më shumë se 36 milion amerikanë kanë humbur punën e tyre që nga marsi; 300,000 në të gjithë botën. Dëmi mund të arrijë në 9 trilion dollarë, sipas vlerësimeve tona, një kosto për botën e shkaktuar nga dështimet e Partisë Komuniste Kineze “, tha ai.

Ai akuzoi Kinën se po kërcënonte Australinë me “hakmarrje financiare” sepse kërkoi një hetim të pavarur mbi burimin e epidemisë dhe akuzoi Drejtorin e Përgjithshëm të OBSH-së, Antonio Gebregheus se kishte “lidhje të pazakonta të ngushta” me Pekinin shumë kohë më parë. , një fakt “shumë shqetësues”.

OBSH dhe ambasada kineze në Uashington nuk iu përgjigjën një kërkese për koment për pretendimet e Pompeos.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.