Kompensimi i pronave, ja formula që përllogarit çmimin e ri të trojeve për secilin qark

0

Agjensia e Trajtimit të Pronave në Shqipëri ka publikuar formulën dhe çmimet e trojeve për vitin 2015 që do të shërbejnë për të përllogaritur masën e kompensimit që do të përfitojnë familjet ish­-pronare.

Tabelat do të ndihmojnë pronarët që të përllogarisin vlerën që ka prona e tyre, ku një metër katror do të vlerësohet me çmimet e tregut, por zëri kadastral do të jetë ai i origjinës së pronës dhe jo ky i sotmi.

Nëse ne bazohemi në tabelat dhe formulat, me një përllogaritje kjo e ulë ndjeshëm çmimin e tokës.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.