Komisioni i BE i kërkon falje Italisë për përgjigjen ndaj koronavirusit

0

Kreu i Komisionit Evropian i kërkoi falje të enjten Italisë për mungesën e solidaritetit nga Evropa në trajtimin e krizës së saj koronavirus, por premtoi ndihmë më të madhe në trajtimin e pasojave ekonomike.

Ka patur një shqetësim të gjerë në Itali lidhur me reagimin e Evropës ndaj pandemisë, duke filluar nga një dështim fillestar për të dërguar ndihmë mjekësore, e ndjekur nga një refuzim midis kombeve veriore për të miratuar reagime të përbashkëta për të lehtësuar koston e shërimit.

Partia e ekstremit të djathtë të Legas ka rritur pakënaqësinë duke vënë në dyshim anëtarësimin e vazhdueshëm të Italisë në bllokun 27-vendesh, ndërsa madje edhe pro-evropianët e vendosur kanë shprehur ndjenja hakmarrje për mungesën e empatisë dhe mbështetjes.

Italia, e cila ka regjistruar më shumë vdekje nga koronavirusi se çdo vend tjetër, tha të enjten numri ishte rritur me 760 gjatë 24 orëve të fundit, pak më shumë se një ditë më parë. Numri i çështjeve të reja ishte i qëndrueshëm, duke u rritur me 4,668 në 115,242.

Në një letër të botuar në të përditshmen italiane La Repubblica, Presidenti i Komisionit Ursula von der Leyen tha se shumë vende të BE-së fillimisht ishin përqendruar në problemet e tyre.

“Ata nuk e kuptuan që ne mund ta mposhtim vetëm këtë pandemi por bashkë, si Union. Kjo ishte e dëmshme dhe mund të ishte shmangur, “shkroi ajo, duke shtuar:” Sot Evropa po kalon në anën e Italisë. “

Tema kryesore e diskutimit është një kërkesë nga Italia dhe tetë vendet e tjera për të lëshuar “bono rimëkëmbjeje” në emër të të gjitha vendeve të zonës së euros për të ndihmuar me fondet e përpjekjeve për të rindërtuar ekonomitë kombëtare që pritet të zhyten thellë në recesion.

Udhëheqësit konservatorë në shtete të pasura si Gjermania, Hollanda dhe Austria deri tani nuk e kanë miratuar idenë e emetimit të bonove me kombet me shumë borxhe të brebxeshme, siç është Italia.

Kryeministri italian Giuseppe Conte nxiti një rishikim.

“Unë besoj se të gjithë do të kuptojnë përfundimisht edhe në ato vende skeptike që një përgjigje e përbashkët, e rregullt, e fortë dhe e shpejtë evropiane është zgjidhja e vetme,” i tha ai televizionit Spanjë La Sexta. “Një përgjigje e ngadaltë do të ishte një përgjigje e padobishme.”

Lega Nord, partia opozitare, partia më e njohur e Italisë, ka luftuar të tërheqë shumë vëmendjen gjatë krizës së koronavirusit dhe ka hyrë në debatin e BE për të fituar tërheqje më të madhe.

“Presidenti i komisionit von der Leyen u ka kërkuar falje sot Italisë dhe italianëve. Ajo mund ta kishte menduar këtë më shpejt. Nga Evropa, gjithçka që ne po marrim janë fjalë dhe tym: substancë zero, ”shkroi udhëheqësi i Legës Matteo Salvini në Twitter.

Këshilltari ekonomik i partisë, Claudio Borghi, postoi në Twitter një poster të epokës fashiste nga Lufta e Dytë Botërore e një ushtari nazist duke buzëqeshur me sloganin “Gjermania me të vërtetë është miku juaj”.

“Koha kalon por taktikat janë gjithmonë të njëjta,” shkroi Borghi.

Von der Leyen i tha La Repubblica se Bashkimi Evropian do të ndajë deri në 100 miliardë euro (109.62 miliardë dollarë) për vendet me goditje më të mëdha, duke filluar nga Italia, për të ndihmuar në mbulimin e kostos së pagave të humbura dhe për të ruajtur vendet e punës.

Ajo tha se komisioni gjithashtu dëshironte të sigurohej për “çdo euro ende në dispozicion në buxhetin vjetor të BE” është shpenzuar për trajtimin e krizës së koronavirusit.

Megjithatë, ajo nuk përmendi bonot e euros të kërkuara nga Roma.

Duke nënvizuar shkallën e epidemisë në Itali, krematoriumi në kryeqytetin financiar të vendit Milano njoftoi të enjten se nuk do të marrë më trupa për pjesën tjetër të prillit për ta lejuar atë të pastrojë prapavijën e arkivoleve.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.