Koalicioni Saudit-Emiratet e Bashkuara shpall armëpushim të njëanshëm në Jemen

0

Koalicioni Saudite-Emiratet e Bashkuara Arabe që luftojnë rebelët Houthi të Jemenit ka shpallur një armëpushim të njëanshëm.

Pezullimi i operacioneve ushtarake të koalicionit pritet të hyjë në fuqi në ora 12:00 me kohën lokale të enjten dhe të zgjasë për dy javë, agjensia shtetërore e lajmeve e Arabisë Saudite SPA citoi zëdhënësin e koalicionit kolonel Turki al-Malki.

Njoftimi erdhi disa ditë pasi Kombet e Bashkuara bënë thirrje për ndaljen e armiqësive mes pandemisë koronavirus .

SPA tha të mërkurën se armëpushimi ka për qëllim të ndihmojë në parandalimin e një shpërthimi të koronavirusit në Jemen , ndërsa gjithashtu lejon një deskalim në luftime. Ai gjithashtu synonte t’u jepte Houthis një mundësi për t’u bashkuar me bisedimet e sponsorizuara nga KB për një zgjidhje të konfliktit.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga Houthis.

Mohamed Abdulsalam, zëdhënës i lëvizjes Houthi, më herët tha se grupi dërgoi në KB një vizion gjithëpërfshirës i cili përfshin një fund të luftës pesë-vjeçare dhe “bllokadën” e imponuar ndaj Jemenit.

“Propozimi ynë do të hedhë themelet për një dialog politik dhe një periudhë kalimtare,” tha Abdulsalam në një postim në Twitter të mërkurën.

Javën e kaluar, i dërguari special i KB Martin Griffiths dërgoi një propozim për qeverinë e njohur ndërkombëtarisht, koalicionin ushtarak Saudite-Emiratet e Bashkuara Arabe që e mbështesin atë dhe lëvizjen Houthi që kontrollon kryeqytetin, Sanaa dhe pjesën më të madhe të Jemenit verior. 

Propozimi kërkonte një armëpushim mbarëkombëtar, përfshirë ndalimin e të gjitha armiqësive ajrore, tokësore dhe detare, dhe palët të siguronin pajtimin nga forcat në vijat e para. 

KB dhe aleatët perëndimorë kanë treguar kërcënimin e koronavirusit për të shtyrë luftëtarët e Jemenit të bien dakord për bisedime të reja për t’i dhënë fund një lufte që ka lënë miliona të prekshëm nga sëmundjet.

Jemeni është futur në konflikt qëkur Houthis rrëzuan qeverinë në pushtet në Sanaa në fund të vitit 2014.

Konflikti ka vrarë më shumë se 100,000 njerëz dhe nxori një krizë urgjente humanitare që ka shtyrë miliona në prag të urisë dhe ka detyruar mijëra të kërkojnë strehim në kampe zhvendosjeje.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.