Kina vendosi të imponojë ligjin e ri të sigurisë në Hong Kong, reagon Washingtoni…

0

Kina është e vendosur të imponojë legjislacion të ri të sigurisë kombëtare në Hong Kong pas trazirave pro-demokracisë të vitit të kaluar, tha një zyrtar kinez të enjten, duke nxitur një paralajmërim nga Presidenti Donald Trump se Shtetet e Bashkuara do të reagonin “me shumë forcë ” kundër përpjekjes për të fituar më shumë kontroll mbi ish-koloninë Britanike. Aksioni i Kinës mund të nxisë protesta të reja në Hong Kong, e cila gëzon shumë liri të cilat nuk lejohen në kontinent, pasi demonstratat shpesh të dhunshme të vitit 2019 e zhytën qytetin në trazirat më të mëdha që nga koha kur ishulli u vendos nën sundimin e Pekinit në 1997.

Trump, i cili ka rikthyer retorikën e tij anti-Kinë ndërsa kërkon rizgjedhjen në nëntor, u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë se “askush nuk e di ende” detajet e planit të Kinës. “Nëse ndodh, ne do t’i drejtohemi asaj çështje shumë fuqishëm,” tha Trump, pa e shtjelluar më shumë se çfarë nënkuptonte me shprehjen.

Demonstruesit pro-demokracisë kanë kundërshtuar për vite me radhë idenë e ligjeve të sigurisë kombëtare, duke argumentuar se ata mund të gërryejnë shkallën e lartë të autonomisë së qytetit, të garantuar nën formulën “një vend, dy sisteme” për dy dekada.

“Në dritën e rrethanave dhe nevojave të reja, Kongresi Kombëtar i Popullit (NPC) po ushtron fuqinë e tij kushtetuese” për të krijuar një kornizë të re ligjore dhe mekanizëm zbatimi për të ruajtur sigurinë kombëtare në Hong Kong, tha Zhang Yesui, zëdhënësi i legjislaturës Kineze. .

Ai foli në një konferencë në prag të fillimit të seancës vjetore parlamentare të Kinës. Detaje të mëtejshme do të jepen më vonë, tha ai.

Mediat në Hong Kong raportuan se legjislacioni do të ndalojë shkëputjen, ndërhyrjen e huaj, terrorizmin dhe të gjitha aktivitetet joshëse që synojnë rrëzimin e qeverisë qendrore dhe çdo ndërhyrje të jashtme në qendrën financiare.

Legjislacioni, i cili do të përballet me diskutimet e NPC, mund të jetë një pikë kthese për qytetin, duke shkaktuar potencialisht një rishikim të statusit të tij të veçantë dhe ka të ngjarë të shkaktojë më shumë trazira.

Postimet në internet ishin shfaqur tashmë duke kërkuar që njerëzit të mblidheshin për të protestuar të enjten mbrëma dhe dhjetëra u panë duke bërtitur parulla të demokracisë në një qendër tregtare ndërsa policia qëndronte afër.

Demokratët e opozitës thanë se masa e marrë nga Kina, do të dëmtonte rëndë reputacionin e Hong Kongut si një qendër financiare dhe shkallën e lartë të autonomisë së tij.

‘Fundi i Hong Kongut’

“Nëse kjo veprim ndodh,” një vend, dy sisteme “do të fshihet zyrtarisht,” tha ligjvënësi demokrat Dennis Kwok.

“Ky është fundi i Hong Kongut,” shtoi Kwok, i mbështetur nga demokratët e tjerë të opozitës.

Njerëzit Hong Kong dolën në rrugë vitin e kaluar për të protestuar ndaj një projekt-ligji të tërhequr tani i cili do të lejonte ekstradimet e të dyshuarve si kriminelë në territorin e Kinës kontinentale. Lëvizja u zgjerua për të përfshirë kërkesat për demokraci më të gjerë mes perceptimeve që Pekini po shtrëngonte kontrollin mbi qytet.

“Nëse Pekini e miraton ligjin … sa do të mund t’i rezistojë shoqëria civile ligjeve shtypëse? Sa ndikim do të ketë kjo në ekonominë e Hong Kongut njohur si një qendër financiare ndërkombëtare? ” tha Ming Sing, një shkencëtar politik në Universitetin e Shkencave dhe Teknologjisë në Hong Kong.

Dollari Hong Kong ra ndieshëm nga lajmet e përhapura.

Një zyrtar i lartë i qeverisë Hong Kong tha se detajet dhe zbatimi i tij mbeten ende të paqarta.

Seanca vjetore e NPC që filloi të premten u vonua për muaj me radhë nga koronavirusi.

Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo tha në 6 maj se po vononte një raport për të vlerësuar nëse Hong Kongu ishte mjaft autonom sa për të garantuar trajtimin e veçantë ekonomik nga Uashingtoni, që e ka ndihmuar atë të mbetet një qendër financiare botërore.

Tensioni midis dy superfuqive është rritur javët e fundit, pasi shkëmbyen akuza për trajtimin e pandemisë së koronavirusit, duke nxitur një marrëdhënie tashmë të përkeqësuar mbi tregtinë.

Një përpjekje e mëparshme e Hong Kongut për të futur legjislacionin e sigurisë kombëtare, e njohur si neni 23, në 2003 u prit me protesta masive paqësore dhe u anulua.

Hong Kongu ka një detyrim kushtetues që të miratojë “vetëm” nenin 23 , ​​por ligje të ngjashme mund të futen nga Pekini veçmas në ndonjë aneks të Ligjit Themelor, në mini-kushtetutën e qytetit.

Protestuesit denoncojnë atë që ata e shohin si ndërhyrjen të padukshme në Hong Kong nga pushtetarët e Partisë Komuniste të Kinës. Pekini mohon akuzën dhe fajëson Perëndimin, veçanërisht Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë, për nxitjen e problemeve.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.