Khamenei i Iranit kundërshton ofertën e ndihmës amerikane, zotohet të mposhtë koronavirusin

0

Oferta e Shteteve të Bashkuara për të ndihmuar Iranin në luftën e saj kundër pandemisë së re të koronavirusit është e çuditshme, tha Udhëheqësi i Lartë i Iranit Ayatollah Ali Khamenei në një fjalim televiziv të dielën, duke përshkruar udhëheqësit amerikanë si “sharlatanë dhe gënjeshtarë”.

Uashingtoni i ka ofruar ndihmë humanitare armikut të saj të gjatë, vendit të Lindjes së Mesme më të prekur nga koronavirusi, me 1.685 vdekje dhe 21.638 njerëz të infektuar.

Tensionet midis dy vendeve kanë qenë të larta që nga viti 2018, kur Presidenti amerikan Donald Trump doli nga marrëveshja bërthamore me Teheranit për vitin 2015 me gjashtë fuqi botërore dhe vuri sërish sanksione që kanë dërmuar ekonominë iraniane.

“Disa herë amerikanët kanë ofruar të na ndihmojnë për të luftuar pandeminë. Kjo është e çuditshme sepse amerikanët përballen me mungesa në Amerikë. Gjithashtu jeni të akuzuar për krijimin e këtij virusi, “tha Khamenei, një mjek i ashpër anti-amerikan që ka fjalën e fundit në Iran.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.