KE i kërkon Beogradit dhe Shkupit të tregohen të përmbajtur

0

Pas tensioneve mes Shkupit dhe Beogradit ka reaguar i shqetësuar Komisioni Europian për situatën e krijuar.

Komisioni Evropian u ka bërë thirrje autoriteteve të dy vendeve që të tregohen të përmbajtur.

Zëdhënësja e Komisionit Evropian Maja Kocijançiç deklaroi se incidenti diplomatik duhet të zgjidhet me qetësi.

“Presim që të dy palët të tregohen të përmbajtur dhe çështjen ta zgjidhin qetë, në frymën e marrëdhënieve të mira fqinjësore”, ka deklaruar zëdhënësja e KE-së.

Marrëdhëniet mes dy vendeve janë të tensionuara, pasi Serbia tërhoqi trupin diplomatik nga Shkupi, ndërsa akuzoi për përgjime.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.