Ju nuk mund të na mbani leksione mbi njerëzimin, thotë Erdogan për Macron

0

Duke kujtuar masakrat e Francës në Algjeri dhe Ruanda, presidenti turk tha se presidenti francez “nuk mund të japë leksione mbi njerëzimin”. Vërejtjet e Rexhep Tajip Erdoğan erdhën në një simpozium të mbajtur në Demokracinë dhe Ishullin e Lirisë në përvjetorin e grushtit të shtetit.

Në një referim të drejtpërdrejtë për Presidentin Emmanuel Macron , Erdoğan tha “Ju nuk keni njohuri të historisë. Ju nuk e dini historinë e Francës. ”

“Ju nuk mund të na mbani leksione mbi njerëzimin,” shtoi ai, duke kujtuar masakrat në Algjeri ku u vranë rreth 1 milion njerëz dhe në Ruandë ku 800,000 njerëz u vranë.

“Mos u ngatërroni me Turqinë dhe popullin turk,” shtoi Erdoğan.

Më përpara, të enjten, përpara një takimi të nivelit të lartë të vendeve anëtare të BE, Macron thuhet se tha: “Ne duhet të jemi të ashpër me qeverinë turke dhe jo me popullin turk, i cili meriton më shumë se qeveria Erdogan”.

“Turqia nuk është më një partner në rajonin e Mesdheut,” tha presidenti francez, duke pretenduar se aleati i NATO-s Turqia kishte kryer disa ndërhyrje të papranueshme me një anije franceze në brigjet e Libisë.

Turqia të enjten dënoi Macron për vërejtjet e tij “arrogante” të bëra me “reflekse koloniale”. Në një deklaratë, Ministria e Jashtme turke tha se Macron rrezikon interesat e BE me “qëndrimin e tij individual dhe nacionalist”.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.