Johnson urdhëron britanikët që të qëndrojnë në shtëpi…

0

Kryeministri Boris Johnson urdhëroi britanikët të hënën që të qëndronin në shtëpi për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, duke imponuar frenime në jetën e përditshme të pa precedentë në kohë paqeje.

Të gjitha dyqanet, jo thelbësore, duhet të mbyllen menjëherë dhe njerëzit nuk duhet të takojnë më familjen ose miqtë ose rrezikojnë të gjobiten, tha Johnson në një fjalim televiziv drejtuar kombit.

Johnson i kishte rezistuar presionit për të imponuar një bllokim të plotë edhe ashtu siç kishin vepruar vendet e tjera evropiane, por ishte detyruar të ndryshonte zgjidhje pasi parashikimet treguan se sistemi shëndetësor mund të mbingarkohej.

Vdekjet nga virusi në Britani u hodhën në 54 në 335 të hënën ndërsa qeveria tha që ushtria do të ndihmonte në transportimin e miliona pajisjeve mbrojtëse personale (PPE) përfshirë maska ​​për punonjësit e kujdesit shëndetësor që janë ankuar për mungesa.

“Nga kjo mbrëmje unë duhet t’i jap popullit britanik një udhëzim shumë të thjeshtë – ju duhet të qëndroni në shtëpi,” tha Johnson në një fjalim televiziv, duke zëvendësuar konferencën e tij të përditshme për shtyp.

Ata do të lejoheshin të linin shtëpitë e tyre për të bërë blerje për nevoja themelore, ushtrime, ose për një nevojë mjekësore, për të siguruar kujdes ose udhëtim për në dhe nga puna kur është absolutisht e nevojshme.

Kjo figurë ka një atribut alt të zbrazët; emri i kartelës për të është image-107-1024x637.png

“Kjo është e gjitha – këto janë arsyet e vetme që duhet të largoheni nga shtëpia juaj,” tha ai, duke shtuar se njerëzit nuk duhet të takojnë miq ose anëtarët e familjes që nuk jetojnë në shtëpinë e tyre.

“Nëse nuk zbatoni rregullat, policia do të ketë kompetencat t’i zbatojë ato, duke përfshirë gjobat dhe tubimet shpërndarëse,” paralajmëroi ai.

Masat e reja këtu do të rishikohen brenda tre javësh, dhe nëse do të jetë e mundur.

“Këto rregulla nuk janë opsionale,” tha kryetari i Londrës Sadiq Khan.

Udhëheqësi i Partisë së Punës së opozitës Jeremy Corbyn tha që ai mbështeste masat, dhe shefat e policisë thanë se lëvizjet ishin të arsyeshme dhe se ata do të punonin me qeverinë se si t’i zbatojnë ato.

Qeveria do të mbyllë të gjitha dyqanet që shesin mallra jo thelbësore, tha Johnson, duke përfshirë dyqanet e veshjeve, si dhe ambientet e tjera duke përfshirë biblioteka, shesh lojrash dhe palestra në natyrë, dhe vende adhurimi.

Konsorciumi Britanik për Shitje me pakicë tha që pronarët e dyqaneve e kuptojnë rëndësinë e situatës.

Toni më i ashpër pasoi provat se në fundjavë qënë të shumë ata që ishin duke injoruar udhëzimet zyrtare për distancimin shoqëror.

Sipas masave të reja, qeveria do të ndalojë të gjitha tubimet e më shumë se dy personave në publik, të cilët nuk jetojnë së bashku, dhe të ndalojnë të gjitha ngjarjet shoqërore, përfshirë dasmat dhe pagëzimet, por jo edhe funeralet.

Parqet do të mbeteshin të hapura për stërvitje por mbledhjet do të shpërndaheshin, tha Johnson.

“Pa një përpjekje të madhe kombëtare për të ndaluar rritjen e këtij virusi, do të vijë një moment kur asnjë shërbim shëndetësor në botë nuk mund të përballojë; sepse nuk do të ketë mjaft ventilatorë, shtretër të mjaftueshëm të kujdesit intensiv, mjaft mjekë dhe infermierë, “tha Johnson në fjalimin e tij.


Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.