Johnson kufizon pjesëmarrjen e Huawei në rrjetet 5G

0

Boris Johnson planifikon të ulë rolin e Huawei në rrjetin 5G të Britanisë pas shfaqjes së koronavirusit. Ai ka udhëzuar zyrtarët që të hartojnë plane për të zvogëluar përfshirjen e Kinës në infrastrukturën e Mbretërisë së Bashkuar në zero deri në vitin 2023.

Lajmi vjen ndërsa Johnson përgatitet të vizitojë Shtetet e Bashkuara për samitin e G7 muajin tjetër në udhëtimin e tij të parë jashtë vendit që nga fillimi i krizës.

Pyetja në se Mbretëria e Bashkuar do të bëhet më pak i varur nga Kina për mallra, pritet të shpejtojë bisedimet tregtare me Presidentin amerikan Donald Trump pasi negociatat e Brexit me BE janë intensifikuar.

Kujtohet se, në partinë konservatore, ka reagime të forta ndaj kompanisë kineze. Trajtimi i pandemisë nga Pekini ka bërë që shumë Tori të shquar të rishikojnë mundësinë e një bashkëpunimi më të ngushtë me Kinën, para një votimi në Parlament.

Sidoqoftë, Johnson u detyrua të tërhiqet nga presioni dhe ka hartuar plane për të zvogëluar përfshirjen e kompanisë kineze deri në vitin 2023, sipas Guardian.

Vendimi i kryeministrit, sipas të njëjtit burim, u bë me qëllim të parandalimit të një humbjeje të parashikuar e të bezdisshme në votimin për propozimin e tij të mëparshëm, i cili i lejonte Huawei të merrte pjesë në rrjetin britanik 5G, me një pjesë të tregut prej 35%.

Kujtohet se qëllimi fillestar i Johnson për të lejuar gjigantin kinez të marrë pjesë në zhvillimin e rrjetit kishte provokuar një reagim të fortë nga presidenti amerikan, i cili kishte bërë të qartë se Huawei nuk duhej të lejohej të merrte pjesë në program.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.