Johnson i kërkon BE të mos kërcënojë vendin e tij

0

Kryeministri britanik Boris Johnson i ka kërkuar Bashkimit Evropian të mos kërcënojë vendin e tij, duke argumentuar se një projekt-ligj që shkel “marrëveshjen e divorcit” me Brukselin është i nevojshëm për të mbrojtur integritetin e Mbretërisë së Bashkuar.

Ndërsa BE intensifikon planet e saj me pikëpamjen që bisedimet tregtare mund të përfundojnë pa një marrëveshje, Johnson ka akuzuar negociatorët evropianë se kërcënojnë të vendosin një “bllokadë” në transportin e artikujve ushqimorë midis Britanisë dhe Irlandës.

“Për të detyruar BE të tërheqë kërcënimet e saj nga tryeza. “Dhe për të kaluar këtë projektligj, për të mbështetur negociatorët tanë dhe për të mbrojtur vendin tonë,” shkroi kryeministri britanik në Twitter.

Deputetët britanikë do të fillojnë të hënën diskutimin e projekt-ligjit mbi tregjet e brendshme, të cilin një ministër pranoi se shkel ligjin ndërkombëtar “në një mënyrë shumë specifike dhe të kufizuar”.

Qeveria thotë se projekt-ligji është i nevojshëm për të sqaruar një pikë në Protokollin e Irlandës së Veriut të përfshira në marrëveshjen e Brexit që nënshkroi janarin e kaluar. Kjo do të mbrojë tregtinë e lirë midis katër përbërësve të Mbretërisë së Bashkuar.

Të premten, megjithatë, Evropianët thanë se nuk do të pranonin asnjë marrëveshje të re tregtare nëse nuk zbatohej plotësisht marrëveshja e tërheqjes së Brexit. Ata gjithashtu nuk përjashtojnë mundësinë e shkuarjes në gjykatë.

Të dy palët kanë kohë deri në fund të tetorit për të arritur një marrëveshje. Kjo rrit gjasat e konfuzionit në marrëdhëniet e tyre tregtare, duke arritur në rreth 1 trilion dollarë, kur periudha e tranzicionit Brexit përfundon në fillim të 2021.

Në një artikull të botuar sot në Daily Telegraph, Johnson tha se mund të kishte një “punë të madhe” edhe tani, por që BE dukej se po bënte një “interpretim ekstrem” të protokollit të Irlandës së Veriut. “Ne kurrë nuk besuam seriozisht se BE do të ishte e gatshme të përdorte një traktat, të cilin ne e negociuam me mirëbesim, për të bllokuar një pjesë të Mbretërisë së Bashkuar, për ta prerë atë, ose se ata me të vërtetë do të kërcënonin të shkatërronin integritetin ekonomik dhe territorial të Mbretërisë së Bashkuar”. .

Projekt-ligji i Johnson, megjithatë, kundërshtohet nga disa ligjvënës dhe zyrtarë të lartë Konservatorë të cilët nuk e shohin mundësinë që vendi i tyre të shkelë ligjin ndërkombëtar. Tobias Elwood, një anëtar i parlamentit dhe kryetar i Komitetit të Mbrojtjes, madje tha që “nëse nuk bëhet ky ndryshim, ai nuk mund ta mbështesë këtë projektligj”.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.