Jo çdo gjë është e errët në keto ditë…

0

Ndërsa Italia vazhdon të zhytet në errësirë ​​pa dritë në fund të tunelit deri më tani, duke thyer një tjetër “rekord” të vdekjeve nga koronavirusi, situata në Spanjë është gjithashtu shqetësuese, me trendet në rritje të vdekjeve. dhe shpërthimet e reja, lajmet pozitive dhe optimiste në të gjithë botën për përhapjen e virusit nuk mungojnë.

Për një ditë tjetër, mesazhet e simpatisë, solidaritetit, si dhe lajme optimiste se koronavirusi nuk është i pathyeshëm edhe në raste jashtëzakonisht të vështira, dalin në pah, të domosdoshme për këto ditë të vështira.

Lajmet inkurajuese të së Shtunës:

1) Kina nuk regjistroi ndonjë transmetim të ri vendas të koronavirusit deri në mesnatën e së premtes, për të tretën ditë radhazi.

Autoritetet shëndetësore mund të kenë raportuar edhe 41 raste shtesë të personave që vijnë nga jashtë shtetit të infektuar nga SARS-CoV-2, por në krahasim me periudhën e kaluar, kur mijëra raste të reja u regjistruan çdo ditë, transmetimi në vend duket se është ndaluar.

2) Ndërsa Evropa është në karantinë, kinezët tani janë optimistë se kanë “gozhduar” kuronavirusin, kështu që ata guxojnë të largohen nga shtëpitë e tyre pas dy muajsh në vetëburgim.

Rrugët dhe parqet e Pekinit, të cilat kanë marrë përsëri jetë. Të gjithë kanë veshur maska ​​të detyrueshme, por ata janë optimistë për shpërthimin në vendin e tyre. “Ne kemi besim në qeverinë tonë. Ne e kemi kontrolluar atë, tani le të shohim se si ju mund ta kontrolloni atë, “thonë ata.

3) Të Shtunën në mëngjes, një aeroplan që mbërriti në Aeroportin Eleftherios Venizelos transportonte furnizime mjekësore nga Kina për të përmbushur nevojat emergjente të vendit tonë për shkak të një kurorëzimi.

Kartona të tjera mjekësore, me peshë rreth 10 tonë, u dhuruan nga kompani dhe organizata kineze në të njëjtën fluturim.

4) Kryetari i Londrës ka njoftuar se 300 dhoma hoteli janë dhënë me qira për të izoluar të pastrehët në mes të përhapjes së koronavirusit.

“Londinezët e pastrehë do të përfitojnë nga mbrojtja jetike nga koronavirusi, pasi kryetari i Londrës Sadiq Khan, me mbështetjen e qeverisë britanike, ka siguruar 300 dhoma hoteli për tu izoluar për javët e ardhshme”, thuhet në deklaratë.

Në fundjavë, njerëzit e parë do të zhvendosen në dhoma në partneritet me bamirësit dhe shumë më tepër do të pasojnë së shpejti.

5) Fotografitë e Ylberit kanë filluar të “dekorojnë” dritaret e shtëpive britanike dhe ndërsa shkollat ​​në vend janë mbyllur për shkak të koronavirusit.

Qindra shkolla po inkurajojnë studentët të pikturojnë ylber për të dërguar një mesazh shprese në të gjithë botën. Një zëdhënës i shkollës në Newcastle tha: “Shpresojmë që kjo fushatë të përhapet sa më shumë që të jetë e mundur.”

6) Dy pacientë nga një shtëpi pleqsh në Seattle, SHBA, duket se kanë fituar betejën me koronavirusin pasi e gjetën së pari sëmundjen pozitive.

Një zëdhënës i spitalit lokal tha se dy pacientë pas disa ditësh në spital ishin rishikuar për virusin, të cilat ishin negative.

“Është një lajm i shkëlqyeshëm për ne,” tha Tim Killian, një zëdhënës i shtëpisë së infermierisë, për The Independent. “Ne nuk kemi çuar njeri në spital që nga e premtja e kaluar. Ky është një lajm i mirë mes zhvillimeve të pakëndshme “.

7) Në anën e italianëve që luftojnë për jetën e tyre kundër pandemisë koronado është këngëtari Bono dhe grupi U2, duke shkruar një këngë solidariteti.

Pista titullohet “Le Love Your Your Knowful” dhe postuar përmes llogarisë zyrtare U2 në Instagram.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.