Italia nën alarm, kërkohen masa më të rrepta…

0

Në një postim të ri televiziv menjëherë pas mesnatës, Kryeministri italian Giuseppe Conte njoftoi masa të reja për të frenuar epideminë koronare.

Koronavirusi godet rendë Italinë, e cila numëron qindra të vdekur çdo ditë.

4,825 njerëz kanë humbur jetën në vendin fqinj ku 793 vdekje janë raportuar nga autoritetet vetëm në 24 orët e fundit.

Rastet e konfirmuara arritën në 53.578. Lombardia është ende në qendër të zisë për humbjen e 546 personave brenda një periudhe 24-orëshe.

Në një postim të ri televiziv menjëherë pas mesnatës, Kryeministri italian Giuseppe Conte njoftoi masa të reja për të frenuar epideminë koronare.

Siç theksoi ai, të gjitha aktivitetet prodhuese dhe bizneset që nuk konsiderohen thelbësore do të janë të mbyllura në të gjithë vendin.

Conte sqaroi se ka supermarkete, dyqane ushqimore dhe farmaci të hapura. Bankat dhe zyrat postare do të funksionojnë ashtu si transporti publik. Sektorët e tjerë, nëse dëshirojnë, duhet të përdorin punët nëpërmjet telekomunikimit.

“Është një vendim që na lejon të merremi me fazën më të mprehtë të epidemisë. Ekziston gjithashtu një situatë financiare emergjente, por qeveria jonë do të ndërhyjë me vendosmëri në mënyrë që Italia të mund të ngrihet përsëri “, tha kryeministri italian.

“Shoqëria jonë duhet të bashkohet në mbështetje të së mirës më të çmuar, që është jeta. Ne nuk e humbim guximin dhe shpresojmë në të ardhmen, “përfundon Conte.

Masat, tha ai, do të zbatohen deri më 3 prill.

“Ne do t’i mbyllim të gjitha”

Të shtunën natën, rajoni i Lombardisë ra në një marrëveshje me bashkitë dhe bashkërisht vendosën të hyjnë në një “bllokadë” të përgjithëshme.

Konkretisht, u vendos që të mbyllen zyrat dhe bizneset, por edhe të ndërpriten të gjitha aktivitetet sportive jashtë. Masat e reja kufizuese do të zgjasin deri më 15 prill.

Vetëm farmacitë, supermarketet dhe dyqanet e shtypit do të qëndrojnë të hapura me kusht që distancat e sigurisë të respektohen rreptësisht. Kompanitë e mësipërme rekomandojnë dizinfektimin e vizitorëve.

“Këtë herë duhet ti mbyllim të gjitha, por kësaj rradhe me të vërtetë”, thoshte deklarata, duke zbuluar situatën dramatike ndërsa theksoi se masa të reja drastike mund të ishin zgjidhja për t’i dhënë fund tragjedisë.

Virusi plagos Spanjën

Spanja gjithashtu po paguan një çmim të rëndë pasi neglizhoi dhe anashkaloi masat drastike, ku numri i njerëzve që kanë humbur jetën është rritur me 32% në vetëm një ditë. Vendi numëron gjithsej 1,326 vdekje, me raste që arrijnë në 25,000, njësia e kujdesit intensiv nuk është më në gjendje të strehojë pacientë të tjerë.

Autoritetet po rritin kontrollin e masave kufizuese që ata kanë vendosur ndaj qytetarëve.

Qindra mijëra maska ​​kirurgjikale janë shpërndarë, hotele të reja janë shndërruar në spitale dhe qindra mijëra teste diagnostikuese pritet të rrisin aftësinë për të kontrolluar raste të dyshimta.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.