Italia ndalon dhe udhëtimet brenda vendit …

0

Italia ndaloi udhëtimin brenda vendit të dielën në një përpjekje tjetër të dëshpëruar për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, me të dhëna që tregojnë se 651 të tjerë kishin vdekur nga sëmundja, duke ngritur numrin e vdekjeve në 5,476.

Kryeministri Giuseppe Conte njoftoi vonë të shtunën se ai do të ngrijë të gjithë veprimtarinë jo-thelbësore të biznesit pasi masat e mëparshme dështuan të pengonin përhapjen e virusit, i cili u shfaq një muaj më parë në veriun e pasur para se të përparonte ngadalë drejt jugut.

Detajet e plota të urdhrit të Conte nuk janë lëshuar ende, por duke parashikuar bllokun e ri, ministritë e brendshme dhe shëndetësia thanë që njerëzit duhej të qëndronin atje ku ishin, përveç nëse kanë arsye urgjente të biznesit ose të shëndetit që i detyrojnë ata të transferoheshin në një qytet ose rajon tjetër.

Italia ka regjistruar më shumë vdekje se çdo vend tjetër në botë, ndërsa numri i rasteve të konfirmuara është i dyti vetëm pas Kinës, me shifrat në rritje të dielën me 5,560 në 59,138, tha Agjensia e Mbrojtjes Civile.

Sidoqoftë, duke ofruar një rreze shprese, shifrat e fundit përfaqësuan një përkeqësim të shtunën, kur numri i vdekjeve u rrit me 793 dhe rastet e reja u rritën me 5557.

“Ne nuk duam të kapërcejmë një entuziazëm ose të mbivlerësojmë një prirje, por krahasuar me dje ka një rënie të vogël të shifrave,” tha Franco Locatelli, kreu i Këshillit të lartë shëndetësor të Italisë, i cili këshillon qeverinë.

“Ne nuk duhet ta ulim rojen, duhet të vazhdojmë me masat e marra dhe të respektojmë udhëzimet e qeverisë,” tha ai në një konferencë shtypi.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.