Italia fillon hetimin për vdekjet e dyshimta në shtëpitë e kujdesit më të madh në Evropë

0

Zyrtarët italianë të drejtësisë kanë filluar një hetim mbi vdekjen e dyshimtë të gati 200 personave në një nga shtëpitë e kujdesit më të madh në Evropë, në Milano, që nga fillimi i shpërthimit të koronavirusit.

Hetuesit kapën dokumente të mërkurën nga selia e qeverisë rajonale të Lombardisë, thuhet në raportet e mediave.

Ata po hetonin vdekjen e “rreth 180 personave” në shtëpinë e kujdesit Pio Albergo Trivulzio të Milanos që nga shpërthimi i koronavirusit të Italisë në shkurt, tha agjensia e lajmeve AGI.

Të dhënat mjekësore të shtëpisë u raportuan të hënën për të përcaktuar nëse pakujdesia e stafit mund të ketë bërë që virusi të përhapet dhe të vrasë banorët.

Shtëpia e kujdesit Pio Albergo Trivulzio është një nga më të mëdhatë në Evropë, që ofron banesa për disa mijëra njerëz.

Gazeta La Repubblica e Italisë tha se shtëpia dyshohej se kishte fshehur viktima të shumta COVID-19.

Italia ka regjistruar zyrtarisht 21.645 vdekje nga virusi, totali i dytë më i lartë në botë pas Shteteve të Bashkuara.

Por shumica e vdekjeve në shtëpi nuk janë përfshirë në statistikat zyrtare dhe disa mjekë dyshojnë se numri i vërtetë i Italisë mund të jetë dy herë më i lartë.

Comments

comments

Share.

About Author

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.