Italia e gatshëme të mirëpresë turistët evropianë

0

Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio mori pjesë në një konferencë në internet të ministrave të jashtëm evropian të hënën për çështjet e turizmit gjatë kësaj kohe të vështirë.

“Ne jemi të gatshëm të mirëpresim turistët evropianë që duan të kalojnë pushimet e tyre në Itali,” tha Di Maio. Ai shtoi se “infrastruktura italiane është e pajisur dhe e pajisur mirë”.

“Është e papranueshme që ka lista të zeza midis vendeve të Unionit. “Nëse nuk e ndryshojmë drejtimin, do të ketë pasoja serioze për turizmin në Evropë në tërësi, jo vetëm në Itali”, tha ai.

De Maio gjithashtu shkroi në Twitter se ishte dakord me homologun e tij gjerman, Haiko Maas, se “marrëveshjet bilaterale mbi turizmin nuk janë në frymën e Unionit” dhe se “të gjitha vendet duhet të punojnë së bashku”.

Duke komentuar “takimin në internet” të kancelarit gjerman Angela Merkel me Presidentin Francez Emanuel Macron, qeveria italiane theksoi se propozimet e tyre për Fondin e Rimëkëmbjes Evropiane po ndjekin drejtimin dhe substancën e duhur të propozimeve italiane për këtë çështje të rëndësishme.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.