Itali: “Një fluks jashtëzakonisht i madh” i migrantëve për shkak të pandemisë

0

Kriza shëndetësore dhe ekonomike e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit “gjeneron një fluks jashtëzakonisht të madh të migrantëve ekonomikë”, vlerësoi të mërkurën Ministria e Brendshme italiane në një njoftim për shtyp.

“Zbarkimet e pavarura në brigjet italiane” tani janë rritur në një kohë shumë të shkurtër, “tha ministria, duke iu referuar varkave të vogla që lundrojnë në Mesdheu duke lënë brigjet e Afrikës së Veriut pa u ndalur.

Pothuajse gjysma e afro 11,000 migrantëve që zbarkuan në Itali javën e kaluar u larguan nga Tunizia, dhe shumica janë tunizianë, sipas shifrave zyrtare, pjesa tjetër u larguan nga Libia.

“BE “Kjo çështje duhet të adresohet menjëherë,” tha Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Mayo, në një shënim në Facebook.

Më shumë se 300 njerëz, kryesisht tunizianë, arritën në Lampedusa natën e martë-të mërkurë në 13 varka. Kjo e rriti në më shumë se 1.000 numrin e përgjithshëm të emigrantëve në qendrën e pritjes, aftësia teorike e të cilëve nuk i kalon 95 persona.

Ata qëndruan në port për disa orë, një grua kujdesej për një fëmijë të vogël, një tjetër po mbante një kotele në krahët e saj, përpara se shumë të hipnin në një traget të vendosur për ti dërguar në një qendër pritëse në Siçili, shkroi një fotoreporter francez i agjencisë së lajmeve.

Më parë gjatë ditës, Rojet Bregdetare Italiane njoftuan se kishin shpëtuar rreth njëqind migrantë në rrezik pasi varka e tyre pothuajse ishte e zhytur që nga Libia, ku asnjë autoritet nuk dëshironte të ndërhynte.

Ministrja e Brendshme italiane Luciana Lamorghese u takua të hënën me Presidentin Tunizian Kais Said dhe ministren e tij të brendshme të qeverisë në Kartagjenë për të shprehur “shqetësimin e fortë” të Romës për rritjen e shpejtë të fluksit të migrantëve nga vendi.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.