Ish-shefi i inteligjencës Venezuelës Hugo Carvajal në bisedime për tu dorëzuar autoriteteve amerikane…

0

Ish-kreu i njësisë së inteligjencës ushtarake të Venezuelës, Hugo Carvajal, po diskuton dorëzimin e tij të mundshëm me autoritetet amerikane, thanë të shtunën tre persona të njohur me çështjen, pasi prokurorët e akuzuan këtë javë për trafik droge së bashku me Presidentin e Venezuelës Nicolas Maduro.

Carvajal, një ish gjeneral dhe aleati i ish liderit të Venezuelës, Hugo Chavez, është fshehur pasi një gjykatë spanjolle në nëntor miratoi ekstradimin e tij në Shtetet e Bashkuara. Ishte e paqartë kur ose nëse ai do të dorëzohej pasi njerëzit thanë se bisedimet ishin në vazhdim.

Një person i njohur me këtë çështje tha se autoritetet amerikane ishin në kontakt me Carvajal përmes një ndërmjetësi joqeveritar duke u përpjekur ta bindnin atë të dorëzohej, dhe ekzistonte një “shans 50/50” që do të kishte sukses.

Avokati i Carvajal në Spanjë, Maria Dolores Arguelles, tha që ajo nuk ishte në dijeni të diskutimeve mbi dorëzimin e tij.

Zyrtarët amerikanë kanë kërkuar prej kohësh Carvajal sepse besojnë, nëse ai është i gatshëm të bashkëpunojë, se ai mund të sigurojë një thesar informacioni mbi aktivitetet e supozuara të drogës të Maduro dhe bashkëpunëtorëve të tij.

Departamenti i Shtetit dhe Agjencia e Zbatimit të Drogës (DEA nuk pranoi të komentojë) Departamenti i Drejtësisë nuk i ktheu kërkesat për të komentuar. Ministria e Drejtësisë e Spanjës nuk pranoi të komentojë.

Të premten, agjentët e DEA fluturuan për në Kolumbi për të mbajtur në paraburgim gjeneralin në pension të Venezuelës Cliver Alcala, thanë tre persona të njohur me këtë çështje, pasi ai ra dakord të bashkëpunonte me prokurorët që e akuzuan atë për të njëjtin rast.

Qeveria amerikane të enjten paditi Carvajal, Alcala, Maduro dhe një duzinë zyrtarë të tjerë aktualë në Venezuelë me akuzën e “narkos-terrorizmit”, përshkallëzimi i fundit i një fushate presioni nga administrata e presidentit amerikan Donald Trump për të hequr nga pushteti liderin socialist.

Prokurori i Përgjithshëm William Barr akuzoi Maduro dhe bashkëpunëtorët e tij për bashkëpunim me një fraksion disident të grupit gueril të kolumbianit të demobilizuar, FARC, “për të përmbytur Shtetet e Bashkuara me kokainë.”

Carvajal ka mohuar në mënyrë të përsëritur akuzat se ai ndihmoi në kontrabandën e kokainës në Shtetet e Bashkuara. Gjatë një seance ekstradimi në Shtator, Carvajal tha që Uashingtoni po trillonte akuzat e trafikut të drogës për ta bërë atë të fliste.

Që pas largimit nga Venezuela, Carvajal ka denoncuar Maduron dhe i ka dhënë mbështetjen e tij liderit të opozitës Juan Guaido, i cili ka mbështetur një kërkesë rivale për presidencën e Venezuelës me mbështetjen e SHBA.

Carvajal u arrestua nga policia spanjolle në prill 2019 me kërkesë të autoriteteve amerikane por Gjykata e Lartë e Spanjës fillimisht vendosi që ai të lirohet dhe kërkesa e tij për ekstradim të refuzohet. Gjykata e ktheu atë vendim në nëntor.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.