Irani mohon që ish agjenti i FBI, Levinson, të ketë vdekur atje në paraburgim

0

Irani ka mohuar një pretendim të familjes së ish agjentit të FBI Robert Levinson se ai ka vdekur në paraburgim atje, duke thënë se ai u largua nga vendi vite më parë.

“Provat e besueshme” sugjeruan që z. Levinson la Iranin për një “destinacion të paspecifikuar”, tha një zëdhënës i ministrisë së jashtme.

Irani gjithmonë ka thënë se nuk ka asnjë informacion në lidhje me atë që i ndodhi.

Gruaja e Z. Levinson thotë se ai u zhduk në ishullin iranian të Kishit në 2007, duke punuar si hetues privat.

Në një deklaratë të Mërkurën, familja Levinson tha se kishte marrë kohët e fundit informacione nga zyrtarë amerikanë që i kishin çuar ata të dilnin në përfundimin e tyre.

“Është e pamundur të përshkruaj dhimbjen tonë,” thanë ata.

“Nëse nuk do të ishte për veprimet mizore, të pashpirt të regjimit iranian, Robert Levinson do të ishte gjallë dhe shtëpi sot me ne.”

Irani përsëriti komentet e tij të mëparshme në lidhje me rastin, duke thënë se ishte përpjekur të zbulonte në lidhje me gjendjen e Z. Levinson “, por nuk mund të gjente shenja se ai ishte gjallë”.

Zyrtarët amerikanë dyshojnë se Z. Levinson u rrëmbye nga forcat e inteligjencës iraniane për t’u përdorur si njëndërmjetës në marrëdhëniet me Uashingtonin.

Çfarë ndodhi me Robert Levinson?

Ka pretendime kontradiktore, por pak prova të forta për rrethanat rreth zhdukjes së Z. Levinson.

Familja e tij thotë se z. Levinson, i cili u tërhoq nga FBI në 1998, ishte në një mision të paautorizuar të CIA kur ai u zhduk në Kish.

Fotografitë e provave të jetës dhe një video u mor nga familja e Z. Levinson në 2010 dhe 2011, të cilat ata më vonë i publikuan në media.

Imazhet treguan z. Levinson, i cili ishte 58 vjeç kur ai humbi, me një mjekër të gjatë gri dhe kishte veshur një xhaketë burgu portokalli, të ngjashme me ato të veshura nga të arrestuarit amerikanë në Gjirin e Guantanamos.

Një shenjë rreth qafës së tij lexonte: “pse nuk mund të më ndihmosh”.

Ekspertët përcaktuan se videoja ishte dërguar përmes Pakistanit, ndërsa fotot ishin dërguar nga një adresë në internet në Afganistan.

Muzika e dasmës së sunite mund të dëgjohej duke luajtur dobët në sfondin e videos, duke sugjeruar që Z. Levinson mund të mbahej në secilën nga këto dy vende.

Një teori tjetër e zyrtarëve amerikanë ishte se qeveria iraniane mund të kishte ndërhyrë pamjet nga jashtë në përpjekje për të fajësuar zhdukjen e Z. Levinson dikë tjetër.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.