Irani dërgon naftë në Venezuelë

0

Forcat e armatosura të Venezuelës do të shoqërojnë pesë cisterna nafte nga Irani në Amerikën Latine sapo të hyjnë në EEZ të saj, tha dje Ministri i Mbrojtjes Venezuelës. 

Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë vendosur sanksione ekonomike ndaj Iranit dhe Venezuelës, po e shqyrtojnë situatën, sipas zyrtarëve amerikanë.

“Kur të hyjnë në zonën tonë ekskluzive ekonomike, ata do të shoqërohen me anije dhe avionë të forcave të armatosura kombëtare, në mënyrë që ne t’i mirëpresim ata dhe të falënderojmë popullin iranian për solidaritetin dhe bashkëpunimin e tyre,” tha dje Ministri i Mbrojtjes Venezuelës Vladimir Pantr. Më parë, udhëheqësi i opozitës Juan Guido tha se misioni iranian i naftës “duhet të tingëllojë alarmin” në Amerikën Latine.

Pesë cisternat e naftës mbajnë rreth 1.5 milion fuçi dhe pritet të arrijnë në Venezuele në fund të majit deri në fillim të qershorit, sipas Reuters. Ata kaluan Kanalin e Suezit në dy javët e para të majit, sipas të dhënave nga Refinitiv Eikon. Dërgesat e naftës nga Irani në Amerikën Latine janë të pashembullta. 

Për Teheranin, është një mundësi për të fituar para mes sanksioneve të ashpra të SH.B.A.-së, përfshirë ndalimin e eksporteve të naftës dhe të ushtrojë presion ndaj Uashingtonit. 

Për qeverinë Maduro, dërgimi i 1.5 milion fuçi do të çlirojë vendin nga mungesa e karburantit që ka përjetuar vitet e fundit pas rënies së kapacitetit prodhues të ndërmarrjes shtetërore të naftës PDVSA. 

Në çdo rast, të dy vendet i nënshtrohen sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara dhe nuk kanë asgjë për të humbur nga ky transaksion ose kështu mendojnë. 

Analistët tashmë kanë paralajmëruar se shanset për një konfrontim të ri midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara po rriten. Të dielën e kaluar, Ministri i Jashtëm iranian Javad Zarif i dërgoi një letër sekretarit të përgjithshëm të KB, Antonio Guterres ka pohuar se “pirateria” amerikane kërcënon “të ndalojë transportin e naftës iraniane në Venezuelë”.

Aktualisht, qëllimet e Uashingtonit janë të paqarta. Marina e Sh.B.A është duke patrulluar në Karaibe me një mision për të luftuar trafikun e drogës. Zyrtarët Venezuelës e shohin forcën si një kërcënim, por Uashingtoni nuk ka bërë me dije ndonjë qëllim të tillë ose nuk kërcënon ta bëjë këtë. Admirali Greg Fowler, një zyrtar i lartë ushtarak amerikan në Amerikën Latine, tha të hënën se ai ishte “i shqetësuar” nga lajmet për një dërgesë të naftës iraniane në Venezuelë. Ai shtoi se masa ishte pjesë e planit të Iranit për “të fituar një avantazh në oborrin tonë duke konkurruar me interesat e SHBA”.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.