Interpol, ruhuni nga mashtruesit online me produktet COVID-19

0

Kriminelët nuk bëjnë pushime. Edhe pse gjithçka rreth nesh është paralizuar dhe të gjithë po qëndrojnë në shtëpitë e tyre për shkak të COVID -19, kriminelët dhe mashtruesit po gjejnë mënyra të reja për të gjeneruar fitime. Sipas Interpol, mashtruesit në të gjithë botën po përdorin mënyrë e shitjeve online apo mashtrimeve përmes telefonit dhe email-it për të marrë përfitimet e tyre monetare duke shfrytëzuar frikën dhe ankthin  e qytetarëve të krijuar nga COVID-19.

Kriminelët po përfitojnë nga pandemia, për të fituar para. Ne po shohim një rritje të artikujve mjekësorë të rremë ose të falsifikuar të disponueshëm në treg, duke përfshirë maska ​​kirurgjikale të disponueshme, sanitizatorë dore, ilaçe antivirale dhe antimalariale, vaksina dhe komplete provash COVID-19.

Kujdesuni kur blini ilaçe, veçanërisht në internet.

Qytetarët kudo janë në kërkim të mënyrave për të mbajtur veten dhe familjet e tyre të sigurt dhe të shëndetshëm. Fatkeqësisht, kriminelët po predikojnë këtë dobësi përmes një game të gjerë krimesh dhe mashtrimesh për përfitimet e tyre. Maskat, dezinfektantët, dorëzat, medikamentet janë produktet më të kërkuar në këto momente në të gjithë botën dhe janë pikërisht këto produkte ku kriminelët po gjejnë terrenin e tyre për përfitime monetare.

Ka pasur një rritje të dukshme të incidenteve të krimit në internet duke u përshtatur rreth aspekteve të koronavirusit ndaj organizatave të synuara dhe viktimave që nuk dyshojnë. Domenet me qëllim të keq, malware dhe ransomware janë ndër llojet e ndryshme të sulmeve në internet që raportohen.

-Medikamente dhe furnizime mjekësore të falsifikuara

Kriminelët po përfitojnë nga pandemia, për të fituar para. Ne po shohim një rritje të artikujve mjekësorë të rremë ose të falsifikuar të disponueshme në treg, duke përfshirë maska ​​kirurgjikale, dezinfektues, ilaçe antivirale dhe antimalariale, vaksina dhe tamponë COVID-19. Për këtë Interpol bën thirrje për qytetarët që të tregohen të kujdesshëm kur blejnë medikamente, veçanërisht në internet.

-Mashtrimi në internet ose telefon

Mashtrimi në telefon dhe online janë në rritje, me kriminelët që i përshtaten teknikat e tyre për situatën aktuale. Përmes mashtrimeve telefonike, kriminelët i marrin viktimat duke pretenduar se janë zyrtarë të klinikës ose spitalit, të cilët pretendojnë se një i afërm i viktimës është sëmurë nga virusi dhe kërkon pagesa për trajtim mjekësor. E njëjta mënyrë përdoret edhe përmes email që pretendojnë të jenë nga autoritetet shëndetësore kombëtare ose globale, me qëllim që viktimat të mashtrojnë të japin letrat kredenciale personale ose detaje pagese.

Nëse qeveria juaj ju ka kërkuar që të #StayHome, ju lutemi veproni kështu. Mos e rrezikoni veten ose të tjerët.

Ju mund të ndihmoni zbatimin e ligjit dhe përgjigësit e tjerë të parë duke respektuar masat e qeverisë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.