Imazhe të pabesueshme të mbipopullimit të plazheve në Britani

0

Britanikët nuk i marrin seriozisht paralajmërimet e autoriteteve në lidhje me koronavirusin të cilët para vapës, “harruan” pandeminë dhe të enjten u derdhën në plazhet e jugut, duke shijuar plazhet kurriz më kurriz me njëri-tjetrin.

Megjithë kërcënimin e koronavirusit, gjysmë milioni njerëz injoruan thirrjet për masa mbrojtëse dhe u mblodhën në vendpushimin bregdetar Bournemouth në ditën më të nxehtë të vitit, duke bërë që autoritetet lokale të shpallnin zonën në gatishmëri.

Fotografitë janë shokuese:  

Autoriteti komunal, i cili është përgjegjës për zonat e Bournemouth, Pul dhe Krajcers, tha se duhej të aktivizonte të gjitha shërbimet e tij për t’u marrë me situatën. Një ligjvënës lokal tha se situata në rajon ishte jashtë kontrollit dhe se qeveria britanike duhej të ndërhynte për të ndihmuar autoritetet lokale.

Fluksi i mijëra njerëzve ka prishur trafikun në zonë, me shumë raste parkimi të paligjshëm, sjellje antishoqërore, përfshirë grindjet për konsumimin e tepërt të alkoolit dhe grumbuj mbeturinash në plazhe në fund të ditës.

Vlen të përmendet se shoferë duhej të prisnin në rradhë deri në dy orë për të parkuar në parkingjet e Bournemouth. Autoritetet raportuan qindra raste të parkimit të paligjshëm me një rekord prej 558 gjobash të vendosura gjatë dy ditëve të kaluara, me pushues që lënë pas 40 ton mbeturina, sipas Guardian.

Presidenti i Këshillit të Qytetit Bournemouth, Vicky Schleid tha: “Sjellja e papërgjegjshme e kaq shumë njerëzve është thjesht tronditëse dhe shërbimet tona kanë shkuar në personel aq të mëdha për t’i mbajtur të gjithë të sigurt. Ne nuk kishim zgjidhje tjetër përveç të deklaronim një zonë alarmi, në mënyrë që të provokonim një reagim nga shërbimet e urgjencës “.

Zonja Schleid madje theksoi: “Ne nuk jemi në gjendje t’i mirëpresim vizitorët në një numër të tillë. Ju lutem ndaloni ardhjen këtu “

Shpallja e një zonë alarmi lejon Këshillin Bashkiak të mobilizojë forca shtesë, përfshirë policinë.

Sidoqoftë, qeveria nuk ka dëshirë të mbyllë plazhet, tha Ministri i Mjedisit George Justis, duke theksuar se qytetarët duhet të punojnë me qeverinë dhe të ndjekin udhëzimet për mbrojtjen ndaj koronavirusit.

Nga ana e tij, Ministri i Shëndetësisë Matt Hancock la të kuptohet se plazhet do të mbyllen nëse numri i çështjeve rritet. 

  

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.