I hetuar nga SH.B.A., Huawei fitues i garës së Kinës prej 170 Miliardë $ për 5G

0

Huawei Technologies Co po shfaqet si fituese në përpjekjen e Kinës prej 170 miliardë dollarësh për të ndërtuar rrjetet e saj pa tel të gjeneratës së pestë, pjesë e një përpjekje të bashkërenduar nga Pekini për të kapur epërsinë në një teknologji kryesore nga SH.B.A. ndërsa restarton një ekonomi të goditur nga virusi .

Që nga fillimi i vitit, Huawei ka siguruar 28.4 miliardë juanë (4 miliardë dollarë) porosi të pajisjeve 5G nga transportuesi më i madh i vendit, China Mobile Ltd., duke mundur konkurrentët si Ericsson AB dhe ZTE Corp. për të fituar më shumë se gjysmën e Kontratatës 5G të akorduara nga operatori gjatë periudhës, sipas një analize të të dhënave të prokurimit nga Bloomberg News.

Huawei po mbështetet në tregun e saj të shtëpisë më shumë se kurrë, në një kohë që rritja e saj ka avulluar gjithçka . Kontrata e 5G tregon se Huawei po përfiton nga tregu i brendshëm dhe po ndërton ekspertizën e saj telekomunikuese përkundër listës së zezë të administratës Trump vitin e kaluar. Pekini ka mbrojtur me forcë Huawei dhe tre operatorët pa tel të vendit, të gjithë të mbështetur nga shteti, kanë shtuar mbështetjen përmes kontratave të rrjetit.

Ndërsa Kina ka kaluar vite duke u përpjekur për udhëheqje në 5G, përpjekja mori urgjencë më të madhe pasi koronavirusi çoi në tkurrjen e parë ekonomike të vendit në dekada. Në një takim me zyrtarë të lartë në mars, Presidenti Kinez Xi Jinping veçoi rëndësinë e teknologjisë për ristartimin e ekonomisë. Javë më vonë, rregullatori i telekomit të vendit tha se Kina do të “bëjë çdo përpjekje” për të shpejtuar zgjerimin e mbulimit 5G.

“Fokusi në ndërtime, aparate dhe metrikë të tjerë i mungon fakti që 5G do të jetë një platformë ku kompanitë inovative kineze si Alibaba, Tencent, Baidu, dhe një mori unikornesh të reja të teknologjisë do të jenë në gjendje të ndërtojnë aplikime të reja dhe të përdorin raste, “Tha Paul Triolo, kreu i politikës globale të teknologjisë në Eurasia Group. “Pekini dëshiron që kompanitë kineze të udhëheqin në këtë garë të inovojnë në krye të 5G.”

Ngadalësimi Huawei

Kina po i beson Huawei të zhvillojë teknologjinë 5G, një gur themeli i një projekti kombëtar “të infrastrukturës së re” që mbulon teknologjitë e reja që vijnë nga interneti dhe mundësitë autonome drejt mbikëqyrjes dhe automatizimit të fabrikave. Një përmbledhje e hershme dhe e suksesshme mund të ndihmojë në forcimin e pozitës së Huawei si një udhëheqës botëror në 5G.

Më shumë marrëveshje janë në horizont. Kina ka caktuar 1.2 trilion juanë për të ndërtuar rrjete 5G në pesë vitet e ardhshme, duke krijuar direkt më shumë se 3 milion vende pune në sektorë të lidhur, sipas Akademisë së informacionit dhe komunikimit në Kinë, një institucion qeveritar. Analisti i telekomit të IDC, Cui Kai tha se investimi 5G do të vazhdojë të rritet dhe të arrijë kulmin në 2022 ose 2023.

Këtë vit, tre operatorët e telekomit në pronësi të Kinës do të shpenzojnë gjithsej 180 miliardë juanë në projekte të lidhura me 5G, përfshirë stacionet bazë dhe smartphone. China Telecom dhe China Unicom ende duhet të shpallin rezultatet e tenderit.

Byrek i madh për tu ndarë

Kontratat e 5G i japin Huawei një nxitje shumë të nevojshme pasi disa projekte në Evropë zvogëlohen për shkak të Covid-19. Huawei këtë javë raportoi se rritja e të ardhurave u ngadalësua në 1.4% në tre muajt e parë – nga 19% gjatë gjithë vitit 2019, pas presionit nga SH.B.A.

Ndërmarrja me qendër në Shenzhen mbërtheu marrëveshjet për të ndërtuar më shumë se 132,000 stacione bazë për China Mobile në të gjithë vendin me vlerë 21.4 miliardë juanë. Operatori i telekomit akordoi kontrata të stacionit bazë të ZTE Corp. 5G me vlerë 10 miliardë juanë, ndërsa ngarkesa e Ericsson ishte rreth gjysma e kësaj. Nokia Oyj, e cila drejton biznesin e saj në Kinë përmes një ndërmarrje të përbashkët me një partner lokal, nuk mori asnjë biznes.

Huawei fitoi 56% të kontratave të përgjithshëme nga China Mobile për ndërtimin e rrjetit të paketave, ose SPN, përgjegjëse për transmetimin e të dhënave 5G midis stacioneve bazë dhe rrjetit kryesor. Kjo solli 5,6 miliardë të tjera të ardhura.

Huawei dhe ZTE gjithashtu ndan urdhërat e administrimit të të dhënave 5G me vlerë 1 miliard juanë, duke lënë një pjesë tdhe tek Ericsson, sipas dy dokumenteve të veçantë të prokurimit nga China Mobile.

sundim

Përveç infrastrukturës 5G, China Mobile vendosi porosisë dhe njësinë e elektronikës të konsumit të Huawei që nga fillimi i vitit, përfshirë për rreth 70,000 njësi të smartfonëve më të fundit 5G dhe 140,000 pajisje Wi-Fi të lëvizshëm 5G, pa siguruar çmimin e prokurimit. Shumica e telefonave 5G në Kinë kushtojnë rreth 4,000 juanë me pakicë, por konsumatorët zakonisht blejnë modele të njohura smartphone nga shitësit me një zbritje.

Blerje zbavitje

China Mobile kishte 31.7 milion pajtime në pako 5G në shkallë vendi në mars, më shumë sesa dyfishimi i numrit të pajtimeve në shkurt, sipas faqes së saj të internetit . Shitjet e telefonave inteligjentë 5G pritet të rriten ndërsa më shumë degë të telekomunikacionit në të gjithë vendin vendosin porosi. Jo të gjitha do të jenë shitjet e Huawei. Deri më tani këtë vit, transportuesit blenë më shumë se 130,000 njësi smartphone 5G nga rivalët Oppo dhe Vivo, tregojnë të dhënat.

Rritja 5G e Huawei ka përfituar nga furnizuesit e saj. Aksionet e prodhuesit të bordit të qarqeve të shtypura Shennan Qarqet Co Ltd u rritën më shumë se 60% që nga fillimi i vitit. Wuhan Fingu Electronic, prodhues i komponentëve të frekuencës radio që përdoren në stacionet bazë, u rrit me rreth 25%.

Megjithatë, disa dyshojnë se 5G do të jetë shpëtuesi që Kina po kërkon. Analisti i Gavekal Dragonomics, Dan Wang tha se 5G nuk duket si një faktor i madh në lëvizjen e ekonomisë. “është një qasje e mëparshme dhe pyetje më vonë e udhëhequr nga shteti,” tha ai. “Ende nuk ka një aplikacion konlurent”

Huawei ka bërë një luftë të ashpër që kur Uashingtoni ndaloi kompaninë kineze të marrin teknologji kryesore amerikane vitin e kaluar. Në zhvillimin e fundit, administrata Trump u tha se konsideron vendosjen e kufizimeve në shitjen e gjysmëpërçuesve në Huawei nga chipmakers të tilla si Tajvan Semiconductor Prodhim Co dhe Samsung Electronics Co, një veprim që do të privojë në mënyrë efektive gjigantin kinez të përdorimit më të përparuar të paisjeve elektronike.

“Nuk ka dyshim se operatorët e telekomit shtetëror të Kinës mund të drejtojnë shumë biznese si Huawei,” tha Wang. “Problemi i kompanisë, megjithatë, është në anën e furnizimit. Shkallëzimi i sanksioneve amerikane mund të jetë jashtëzakonisht shkatërruese. “

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.