Hungaria forcon rregullat e azilit pasi mbyll zonat e ndalimit të migrantëve

0

Gjatë kulmin e krizës së migracionit në Evropë 2015, Kryeministri Viktor Orban urdhëroi që kufiri jugor i Hungarisë të vuloset, duke bllokuar një rrugë për qindra mijëra migrantë.

Disa prej tyre kanë qenë të bllokuar në zonat e tranzitit, zona prej disa qindra metrash katrorë në kufirin midis Hungarisë dhe Serbisë me kontejnerë transporti për strehim dhe të rrethuar nga gardhe me tela me gjemba.

Zonat, të cilat janë subjekt i padive ndërkombëtare dhe janë kritikuar nga grupet e të drejtave të njeriut, u zbrazën pasi një gjykatë e Bashkimit Evropian e quajti praktikën si të paligjshme, tha shefi i shtabit të Orban Gergely Gulyas.

Grupet për të drejtat e njeriut thanë që migrantët, të cilët janë kryesisht nga Lindja e Mesme, u zhvendosën në mjedise të tjera pasi gjykata e lartë e BE vendosi javën e kaluar për dy afganë dhe dy iranianë të cilët ishin arrestuar duhet të liroheshin.

“Qeveria hungareze nuk pajtohet me aktvendimin, ne e konsiderojmë atë një rrezik për sigurinë evropiane, por si një shtet anëtar i BE-së, ne do t’i respektojmë të gjitha vendimet e gjykatës,” tha Gulyas.

Zëdhënësi i qeverisë Zoltan Kovacs shkroi në një postim në blog se kërkesat e ardhshme për azil do të duhej të paraqiteshin në konsullatat në vendet fqinje.

Komiteti hungarez i Helsinkit, i cili kisht paditur Budapestin për zonat, përshëndeti mbylljen e tyre, por tha që tani do të ishte edhe më e vështirë për refugjatët të fitonin azil në BE përmes Hungarisë.

Konsullatat mund të refuzojnë kërkesat për azil pa u lejuar aplikantëve ndonjë qasje në territorin e tyre, një shkelje e Konventave të Gjenevës, tha zëdhënësi i Komitetit të Helsinkit, Zsolt Zadori.

“Pra, këta 300 azilkërkues janë më mirë tani, po për azilkërkuesit e mundshëm do të jetë shumë më keq,” tha ai. “Ata nuk mund të presin më asnjë strehë nga Hungaria në mes të përndjekjes së tyre.”

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.