Honda, Fiat Chrysler synojnë në maj të rifillojnë prodhimin e automjeteve në SHBA e Kanada

0

Honda Motor Co ( 7267.T ) dhe Fiat Chrysler Automobiles NV thanë të hënën se ata shpresojnë të rinisin prodhimin e automjeteve amerikanë dhe kanadezë në maj në mes të pandemisë së vazhdueshme të koronavirusit.

Prodhuesi automobilave japonez ndaloi prodhimin në 23 mars dhe tha se do të zgjasë ndaljen deri më 1 maj.

Fiat Chrysler tha të hënën se “synon të rifillojë në mënyrë progresive objektet e saj të prodhimit në SHBA dhe Kanadeza duke filluar nga 4 maj.”

Presidenti amerikan Donald Trump javën e kaluar zgjodhi udhëzimet që synojnë të ngadalësojnë përhapjen e koronavirusit deri në 30 Prill.

Disa drejtues amerikanë të industrisë së automjeteve i thanë Reuters të hënën se do të jetë pothuajse e pamundur për kompanitë të rifillojnë prodhimin përpara fundit të muajit – dhe nuk ka asnjë siguri që prodhuesit e automjeteve do të jenë në gjendje të rifillojnë prodhimin në fillim të majit. Prodhuesit e tjerë të automjeteve planifikojnë të zgjerojnë ndalesat e prodhimit aktual këtë javë.

Do të marrë kohë edhe furnizuesit e automjeteve për të rifilluar prodhimin. Në një vlerësim të brendshëm, Ford Motor Co ( FN ) tha javën e kaluar se besonte se 600,000 shitje automobilash të industrisë amerikane mund të kenë humbur në mars për shkak të shpërthimit të koronavirusit.

Honda vuri në dukje se shumë konsumatorë nuk janë në gjendje të blejnë automjete dhe tha se “duhet të vazhdojë të pezullojë prodhimin në mënyrë që të përafrojë furnizimin e produkteve me mungesën e kërkesës së tregut.” Disa shtete kanë ndaluar shitësit e makinave të shesin makina të reja ndërsa urdhri “qëndroni në shtëpi” është në vend.

Javën e kaluar, Nissan Motor Co ( 7201.T ) tha se do të zgjasë prodhimin e saj në SHBA në fund të prillit. Toyota Motor Corp ka ndaluar prodhimin amerikan dhe kanadez deri në 17 Prill ( 7203.T ).

Ford tha javën e kaluar se po e shtynte planin e saj për të rifilluar prodhimin në Amerikën e Veriut. Ford kishte synuar të rifillojë prodhimin në disa impiante kryesore në SHBA më 14 prill, por më pas tha se tani do ta bënte këtë në datat që do të njoftoheshin më vonë. Ford tha të hënën se “po vazhdon të vlerësojë kushtet e shëndetit publik, udhëzimet e qeverisë dhe gatishmërinë e furnizuesit për të përcaktuar kur është koha e duhur për të rifilluar prodhimin në bimët tona të Amerikës së Veriut.”

General Motors Co ( GM.N ) ka mbyllur degët e saj për një kohë të pacaktuar dhe nuk ka dhënë një datë përrifillimin e prodhimin të automjeteve.

Prodhuesit e automjeteve janë duke punuar për një mbrojtje shtesë të punonjësve kur rifillojnë prodhimi, përfshirë pajisjet e reja personale mbrojtëse, fillon me pastrimet më të shpeshta dhe rregullat e reja të distancimit shoqëror.

Fiat Chrysler tha se do të ridizajnojë “stacionet e punës për të mbajtur distancimin e duhur shoqëror dhe zgjerimin e protokolleve tashmë të gjera të pastrimit në të gjitha vendet”.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.