Hakmarrja diplomatike e Kinës ndaj SHBA. Konsullata amerikane mbyllet në Chengdu

0

Flamuri amerikan u ul të hënën në mëngjes në ndërtesën ku ndodhej konsullata e SHBA në Chengdu, sipas televizionit shtetëror kinez, tre ditë pasi u urdhërua të mbyllet nga qeveria kineze.

Pekini të premten urdhëroi mbylljen e një misioni diplomatik amerikan në shenjë hakmarrjeje për të njëjtën masë të marrë ndaj konsullatës së përgjithshme në Houston të Teksasit, e presidentit Donald Trump, duke përshkallëzuar tensionet midis dy vendeve. vende. 

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha: “Konsullata ka qenë në zemër të marrëdhënieve tona me njerëzit e Kinës perëndimore, përfshirë Tibetin, për 35 vjet. “Ne jemi të zhgënjyer nga vendimi i Partisë Komuniste të Kinës dhe do të bëjmë përpjekje që të vazhdojmë të kemi kontakte me njerëzit e kësaj zone të rëndësishme përmes konsullatave të tjera në vend.”

Zyrtarët e konsullatës amerikane dolën jashtë ndërtesës në këmbë, disa çanta shpine dhe disa të tjerë shtynin biçikletat e tyre. Të dielën një autobus i vogël me dritare të errëta la konsullatën nën protestën e një grupi kinez.

“Sot i japim lamtumirën Konsullatës amerikane në Chengdu. Do të na mungojë ”, komentoi ambasada amerikane në Pekin në faqen e rrjeteve sociale Weibo.

Tensionet Kino-SH.B.A., tashmë të nxitura nga mosmarrëveshjet tregtare midis dy vendeve dhe njëri-tjetrit mbi origjinën e covid-19, janë përshkallëzuar më tej javët e fundit pas miratimit të Aktit të Sigurisë Kombëtare të Pekin-Hong Kong.

Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo kishte pohuar të enjten e kaluar se konsullata kineze në Houston ishte një vrimë “spiunësh” e përdorur nga shërbimet sekrete kineze dhe “vjedhjet e të drejtave të autorit” të Shteteve të Bashkuara.

Përveç ambasadës amerikane në Pekin, SH.B.A. ka pesë konsullata në Kinë kontinent (Kantoni, Shanghai, Xinjiang, Chengdu, Wuhan) dhe Hong Kong.

Misioni diplomatik në Chengdu përfshin tërë Kinën jugperëndimore, përfshirë rajonin autonome të Tibetit, dhe sipas faqes së saj të internetit, ka rreth 200 të punësuar. Javën e kaluar, Donald Trump tha se ishte  “gjithmonë e mundur” të vendos për të mbyllur dhe misione të tjera diplomatike kineze  në vendin e tij. Richard Grenell, ish drejtori i inteligjencës amerikane, sugjeroi që Shtetet e Bashkuara gjithashtu mund të mbyllnin konsullatën kineze në San Francisko.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.