Greqia ndalon fluturimet nga Britania e Madhe dheTurqia…

0

Greqia të hënën pezulloi fluturimet nga Britania dhe Turqia për të frenuar përhapjen e koronavirusit, pasi një bllokim hyri në fuqi në vend.

Ndalimi hyri në fuqi në 0400 GMT – 6:00 mëngjes në Athinë – më 23 Mars dhe përfundon në 1300 GMT më 15 Prill. Ishte një masë e përkohshme dhe parandaluese, tha një dekret ministror, ​​si pjesë e përpjekjeve të mëtejshme për të luftuar koronavirus pandemike.

Greqia pati kërcimin e saj më të madh një ditor në rastet e konfirmuara të koronavirusit të dielën, një rritje e 94 të infeksioneve që rritën numrin evtë infektuarve në 624, dhe vdekjet në rritje në 15.

Kryeministri njoftoi një shtetrrethimi me disa përjashtime që kufizojnë lëvizjen e njerëzve, më i fundit në një seri masash për të luftuar virusin. Greqia tashmë ka vulosur kufijtë e saj për qytetarët jo-BE, dhe ata nga Italia dhe Spanja.

Policët u vendosën në rrugët e Athinës të hënën për të zbatuar bllokimin, i cili lejon njerëzit të dilnin vetëm me leje speciale. Rendi i bllokimit hyri në fuqi në 0400 GMT.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.