Greqia, më 1 korrik, hapi i fundit për një kthim në normalitet

0

“Nga sot, 29 qershor, kampet për fëmijë, kinematë, kazino dhe teleferikë, shoqata kulturore dhe sindikata do të rihapen”, tha zëdhënësi i qeverisë greke Stelios Petsas. Ai shtoi se “konferencat, panairet tregtare, koncertet dhe ngjarjet artistike janë gjithashtu të lejuara”.

Megjithatë, ai theksoi se “nga një ditë pas ditës së mërkurë, 1 korrik, ne po bëjmë hapin përfundimtar për t’u rikthyer në normalitet pasi të gjitha aeroportet e vendit do jenë të hapura për fluturime të huaja”.

Z. Petsas shtoi gjithashtu se “nga nesër, ardhja e anijeve nga jashtë për në portet greke do të lejohet. Në të njëjtën kohë, po hapen portat hyrëse të Evzoni, Kakavia, Krystalopigi, Promachonas, Nymfaia, Kastania dhe Kipi “.

Në ndërkohë, qeveria po bën çdo përpjekje për të mbështetur punën dhe sipërmarrjen, në mënyrë që të gjithë të qëndrojmë së bashku sa më shpejt në rrugën e rimëkëmbjes “. tha ai

Ndërsa për vendet e treta, jashtë Bashkimit Evropian, Greqia synon të lëvizë mbi bazën e listës së përpiluar nga BE, ndërsa deri më 15 korrik fluturimet direkte nga Mbretëria e Bashkuar dhe Suedia nuk do të lejohen.

Parakusht për hyrje në vend është plotësimi i detyrueshëm, 48 orë më parë, i një forme të veçantë në platformën https://travel.gov.gr me detajet e hyrjes, vendit të origjinës dhe vendit ku ai do të qëndrojë në Greqi.

Kyriakos Mitsotakis theksoi se “i gjithë procesi i hapjes është dinamik dhe të dhënat do të vlerësohen vazhdimisht”.

Një konstatim i zakonshëm ishte që përgatitjet e duhura janë bërë në të gjitha nivelet, në mënyrë që të ketë siguri maksimale si për vizitorët ashtu edhe për banorët.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.