Greqia kërkon ndihmë nga BE-ja për shuarjen e zjarreve

0

Greqia ka kërkuar ndihmën e partnerëve evropianë, për t’i bërë ballë tre zjarreve të mëdhenj, që kanë shkatërruar një nga mushkëritë e gjelbëra në rajonit të Athinës.

“Për shkak të rrezikshmërisë së lartë nga zjarret që kanë përfshirë që prej ditës së dielë bregun lindor të Atikës, rajon i Athinës, rreth 50 kilometra nga kryeqyteti, vendi ka kërkuar aktivizimin e mekanizmit evropian për mbrojtjen civile për një asistencë në mjete ajrore”, njoftoi në një konferencë shtypi zëdhënësja e zjarrfikseve, Stavroula Malliri.

“Franca nuk është e gatshme për të kontribuar pasi po lufton vetë kundër zjarreve në Korse, ndërsa Qipro ka ofruar tashmë ndihmën e 60 forcave zjarrfikëse ndërkohë që një avion ushtarak grek është nisur t’i marrë”, theksoi ajo.

Forcat zjarrëfikse që po punojnë për shuarjen e zjarreve në Atikë, në një zonë pyjore, janë shtuar sot duke arritur në 290 forca të mbështetura gjithashtu nga pesë avionë dhe shtatë helikopterë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.