Greqia e mbërthyer nga makthi për ekonominë…

0

Ekonomistët e lartë tingëllojnë këmbana alarmi për të shmangur një recesion të gjatë dhe të thellë, më keq se 2008, ekonomitë evropiane duhet të marrin mbështetje të menjëhershme nga një tronditje e madhe të likuiditetit, veçanërisht pas përfundimit të pandemisë. 

Të shikosh vendimet evropiane për të rritur në mënyrë drastike financimin e buxhetit të shteteve anëtare, ndërsa Athinai bëhet gati për masat e reja në prill.

Qeveria greke po monitoron zhvillimet dhe njofton një ridizajnim të listës së bizneseve dhe punonjësve që do të përfshihen në paketat mbështetëse, duke pritur që armët evropiane të hidhen në betejë në mes të një krize, dhe veçanërisht ditën tjetër. E gjitha varet nga kohëzgjatja e pandemisë, me një skenar të mirë që mbulon një deri në dy muaj. Sipas skenarit bazë (periudha e krizës deri në qershor), recesioni, siç qëndron sot, do të jetë 3% në Greqi, ndërsa në Evropë – siç parashikon BQE – 5%. Nëse rimëkëmbja e ekonomive do vonohet këtë vit, recesioni në Evropë do të arrijë në 8.7%.

E ardhmja e gjithë ekonomisë evropiane gjithashtu do të gjykohet në ditët në vijim, në varësi të vendimeve të përgjithshme të udhëheqjes politike dhe ekonomike se si të mbështesin shtetet anëtare, duke shpresuar për një Eurobond prej trilionë eurosh. Madje ka thashetheme për shlyerje të borxheve në sektorin privat, me ish-Presidentin e BQE-së Mario Draghi që depozitoi propozimin si një vijë shpëtimi, së bashku me masat e tjera stimuluese.

Sa para ka, për pagat dhe publikun 

Tashmë, që nga pezullimi i taksave dhe pagesa të sigurimeve, humbjet në fondet e shtetit grek janë 6 miliardë euro në muaj. Masat fiskale të marsit kanë një kosto totale prej 3.7 miliardë euro ose 2.5% të PBB-së. Qeveria po ecën gjithashtu përpara me një skemë të granteve prej 1 miliardë eurosh për kompanitë që përballen me një problem përmes një garancie shtetërore të quajtur “depozitë e ripagueshme”, duke pritur miratimin e Komunitetit.

Paratë e gatshme janë të mjaftueshme deri në qershor, me një total prej rreth 10 miliardë dollarë. Euro.

Duke folur në radio Thema, Ministri i Financave Christos Staikouras u pyet për përdorimin e “jastëkut”, 37 miliardë Euro. Ai tha se do të përdorë të gjitha instrumentet në dispozicion kur të jetë e nevojshme, në varësi të vendimeve të Bashkimit Evropian, kostos së huamarrjes dhe evolucionit të krizës dhe nevojave të vendit. “Nëse nuk do të kishim krizë, do të ktheheshim përsëri në tregje”, tha ai, duke shtuar se “padyshim që ne nuk do të dilnim me kosto ndaluese dhe as do të ishim të nxituar.”

I pyetur nëse do të ketë ulje të pagave publike, ai tha se “me të dhënat e sotme nuk kemi çfarë të njoftojmë”. Qarqet e Ministrisë së Financave thonë se deri më tani nuk ka pasur diskutime për këtë çështje. Kjo nuk është një çështje, duke pasur parasysh që shpresojmë të rivendosim normalitetin në një afat të shkurtër.

Kompensimi i përgjithshëm i punëtorëve tejkalon pagën, pasi përveç shtesës 800 euro, ekziston pezullimi i detyrimeve tatimore dhe të sigurimeve, mbulimi i plotë i kontributeve të sigurimeve shoqërore, një zbritje prej 25% për bankat.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.