Google po ndryshon hartat e saj

0

Një teknikë e re algoritmike do të mundësojë hyrjen në një hartë edhe më të plotë dhe më të gjallë të Google.

Hartat po ndryshojnë

Sujoy Banerjee, Menaxher i Produkteve në Google Maps, tha se këtë javë hartat po ndryshojnë, duke prezantuar perspektiva të reja përmirësimi që ofrojnë edhe më shumë detaje dhe informacion, duke e bërë më të lehtë për të kuptuar zonën që ne do të vizitojmë ose shikojmë online.

Hartat e mirënjohura Google Maps që kur filluan 15 vjet më parë, janë një shoqërues dhe udhëzues për destinacionet tona të përditshme dhe për pushimet tona, duket se evoluan sot për shkak të pandemisë koronavirusit. 

Google Maps ka ripërcaktuar se çfarë do të tregojë një hartë dhe si po evoluon nga një mjet i fuqishëm navigimi në një shoqërues të fuqishëm të përditshëm, i cili gjithashtu ofron informacione të dobishme se ku të shkoni dhe çfarë të bëni.

Funksione të tilla si vendndodhjet e njohura, itineraret e ndryshme dhe hartat offline na kanë ndihmuar të kuptojmë më mirë botën tonë, duke e bërë më të lehtë marrjen e vendimeve të duhura për të bashkëvepruar me të.

Teknikë e re

Me këtë azhurnim, Google Maps ka një nga pamjet më të gjithanshme të tipareve fizike të çdo aplikacioni hartash në internet, i disponueshëm në të gjitha 220 vendet dhe territoret që ai mbështet.

Në uebfaqen e hartës thuhet se mbulimi mbulon më shumë se 100 milion kilometra katror tokë, që korrespondon me 18 miliard fusha futbolli. 

Me një teknikë të re algoritmike të ngjyrave të hartës, ne kemi qasje në një hartë edhe më të plotë dhe më të gjallë të një zone në një shkallë globale.

Eksplorimi i një vendi do të japë një pamje të karakteristikave të tij natyrore, në mënyrë që plazhet e ndryshme, liqenet blu ose zonat e shkretëtirës, ​​lumenjtë, oqeanet dhe luginat të mund të bëhen më të dukshme dhe të kuptueshme.

Dhe në peizazhin urban

Mund të jetë edhe më e lehtë të shihet me një shikim se sa i pasur dhe i gjelbër është një vend me bimësi, si dhe nëse ka mbetur dëborë në majat e majave të malit.

Përveç kësaj, siç vërehet në një njoftim të CNN, përdoruesi do të jetë në gjendje të eksplorojë më mirë peizazhin e qytetit, duke parë saktësisht se ku ndodhen trotuaret dhe parkimet, gjë që është gjithashtu e nevojshme për njerëzit që udhëtojnë në një karrige me rrota ose automjete të dizajnuara posaçërisht. 

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.