Google largon aplikacione nga Play Store, tani duhet t’i fshini dhe nga telefoni juaj

0

Play Store i Google është një shtëpi për miliona aplikacione që i bëjnë telefonat tanë të dobishëm në shumë mënyra. Megjithëse Google është duke bërë çmos për të siguruar që nuk ka ndonjë aplikacion të dëmshëm në tregun e aplikacioneve të tij, disa në mënyrë të pashmangshme e kalojnë kontrollin për pak kohë.

Për fat të mirë, Google nuk është e vetmja kompani që është në kërkim të aplikacioneve të gabuara. Ndërmarrja për siguri kibernetike Evina gjithashtu po kërkon dhe teston aplikacione për çdo malware që mund të jetë duke u futur brenda dhe së fundmi ka postuar një listë me 25 aplikacione që po vidhnin letrat kredenciale të përdoruesve . Aplikimet janë hequr që nga dyqani i Luaj në Google, por nëse ndodh që të keni ndonjë nga këto aplikacione në pajisjen tuaj, është koha t’i fshini ato.

Lista (përfshirë më poshtë) përmban aplikacione me funksionalitete jashtëzakonisht të ndryshme: nga lojëra me letra deri tek menaxherët e skedarëve deri tek matësit e hapave dhe madje edhe një aplikacion elektrik dore. Të kombinuar, ata kanë grumbulluar mbi 2 milion shkarkime dhe të gjithë kishin të njëjtin kod me qëllim të keq.

Lista e aplikacioneve të rrezikshme që duhet të fshini menjëherë - Google hoqi këto aplikacione nga Play Store, tani duhet t'i fshini ato nga telefoni juaj
Lista e aplikacioneve të rrezikshme që duhet të fshini menjëherë

Mënyra se si funksionojnë këto malware është duke pritur që përdoruesi të nisë një aplikacion të loguar nga Facebook. Pastaj, ajo hap shpejt një skedar të ri shfletuesi me një faqe të rreme të hyrjes në Facebook dhe e shfaq atë në krye të aplikacionit që u lançua fillimisht. Përdoruesit do të vendosnin detajet e hyrjes në Facebook dhe malware do t’i kopjonte ato dhe do t’i dërgonte në serverin e tij të caktuar.

Natyrisht, përdoruesit me mend të teknologjisë ka të ngjarë të dallojnë që diçka nuk shkon normalisht dhe nuk do të bien në mashtrim, por fëmijët ose të moshuarit duke përdorur një telefon Android për herë të parë do të shkojnë aty me lehtësi dhe do të rrezikojnë llogarinë e tyre në Facebook.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që gjithmonë të siguroheni që aplikacionet që po instaloni janë të ligjshme, gjë që zakonisht mund të bëhet duke parë komentet për të parë nëse ka ndonjë paralajmërim për to. Ky ishte rasti për shumicën e aplikacioneve nga lista e mësipërme, por prapëseprapë, vlerësimi i përgjithshëm i aplikacioneve ishte mjaft i lartë për njerëzit që ata të konsideronin shkarkimin e tyre.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.