Gjyjata e BE-së, azilkërkuesit e ndaluar në kufirin e Hungarisë, duhet të lirohen

0

Gjykata e lartë e Bashkimit Evropian vendosi të enjten se katër azilkërkues të bllokuar në një zonë tranziti në kufirin hungarez-serb ishin ndaluar në mënyrë të padrejtë dhe se një gjykatë lokale duhet t’i lirojë ata menjëherë.

Gjykata e Drejtësisë e Bashkimit Evropian po shqyrtonte çështjen e dy shtetasve afganë dhe dy iranianë, të cilët mbërritën në Hungari nga Serbia në fund të vitit 2018 dhe në fillim të vitit 2019 dhe kërkuan azil nga zona e tranzitit hungarez Röszke në kufirin serbo-hungarez.

Kërkesat e tyre për azil u refuzuan nga Hungaria, e cila urdhëroi që të ktheheshin në Serbi, por Serbia nuk do t’i pranonte ato. Azilkërkuesit apeluan përpjekjen e Hungarisë për t’i dërguar ato në vendet e tyre të origjinës.

“Kushtet që mbizotërojnë në zonën e tranzitit Röszke janë një privim i lirisë, sepse personat e interesuar nuk mund të lënë ligjërisht atë zonë në vullnetin e të tyre të lirë, në çfarëdo drejtimi të nevojshëm,” tha gjykata.

“Vendosja e azilkërkuesve ose shtetasve të vendeve të treta që janë objekt i një vendimi të kthimit në zonën e tranzitit Röszke në kufirin serbo-hungarez duhet të klasifikohet si” ndalim “,” tha ai.

“Nëse, pas rishikimit gjyqësor të ligjshmërisë së një paraburgimi të tillë, vërtetohet se personat në fjalë janë ndaluar pa ndonjë arsye të vlefshme, gjykata që dëgjon çështjen duhet t’i lirojë ata me efekt të menjëhershëm,” tha ajo.

Kryeministri hungarez Viktor Orban, është një nga kundërshtarët më të zëshëm të emigracionit në Evropë. Ai fitoi një mandat të tretë në vitin 2018.

Gjatë kulmin e krizës së migracionit në 2015 ai kishte vulosur në mënyrë efektive kufirin jugor të Hungarisë me një gardh me tela me gjemba. Hungaria ishte një rrugë tranziti për qindra mijëra migrantë që shkonin përmes Ballkanit drejt Evropës Perëndimore.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.