Gjermania mund të marrë mijëra familje nga kampi grek i refugjatëve

0

Gjermania po konsideron marrjen e mijëra refugjatëve nga kampi i shkatërruar Moria në ishullin grek të Lesbos si gjest të vetëm dhe shpreson që kampi të rindërtohet dhe të drejtohet nga Bashkimi Evropian, njoftoi gazeta Bild të hënën.

Berlini është përballur me thirrje në rritje nga politikanë rajonalë dhe lokalë të cilët kanë thënë se do të merrnin privatisht njerëz nga kampi, i cili u dogj javën e kaluar, nëse qeveria federale i lejonte ata.

Zyrtarët, të udhëhequr nga Ministri federal i Brendshëm Horst Seehofer, kanë hezituar të lëvizin në mënyrë të njëanshme, duke thënë se një marrëveshje evropiane është e nevojshme për të shpërndarë më shumë se 12,000 ish-banorë të kampit në të gjithë Bashkimin Evropian.

Duke cituar burime të qeverisë dhe BE-së, Bild tha se Kancelarja konservatore Angela Merkel po përpiqet të marrë më shumë refugjatë, përpara një takimi me partnerët e saj të koalicionit Social Demokrat që do të zhvillohet të hënën.

Kancelarja Merkel, Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dhe Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen synojnë të ndërtojnë një kamp të ri refugjatësh në Lesbos që do të drejtohet nga Bashkimi Evropian, njoftoi Bild. Aktualisht, kampi drejtohet nga Greqia.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga qeveria.

Gazeta tha se qeveria kishte të ngjarë të pranonte të merrte të paktën qindra fëmijë nga kampi së bashku me prindërit e tyre.

Më herët, Ministri i Financave i Social Demokratëve Olaf Scholz, tha në një konferencë shtypi Gjermania duhej të ishte e gatshme të luante një rol në marrjen e refugjatëve, megjithëse kjo mund të ishte vetëm një gur themeli për të gjetur një mënyrë të gjerë evropiane të strehimit të refugjatëve që mbërrijnë në kufijtë e Evropës.

“Nuk mund të jetë më siç është tani, ku vendosim rast pas rasti,” tha ai.

Bild tha se Merkel shpresonte se partnerët e koalicionit mund të bien dakord deri të mërkurën për sa refugjatë do të marrë Gjermania.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.