Gjermania mbështet gjurmimin e kontaktit me koronavirus nëpërmjet smartphone…

0

Gjermania ndryshoi kursin të dielën mbi aplikacionin e teknologjisë smartphone që donte të përdorte për të gjurmuar infeksionet e koronavirusit, duke preferuar një qasje të mbështetur nga Apple dhe Google së bashku me një numër në rritje të vendeve të tjera evropiane.

Ministri i Shtetit Helge Braun dhe Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn i thanë gazetës Welt am Sonntag se Berlini do të adoptonte një qasje ‘të decentralizuar’ për gjurmimin e kontaktit dixhital, duke bërë kështu braktisjen e një alternative të prezantuar në vend.

Kombet po nxitojnë të zhvillojnë aplikacione për të vlerësuar në shkallë rrezikun e kapjes së COVID-19, ku zinxhiri i infeksionit po provohet si i vështirë sepse sëmundja e ngjashme me gripin mund të përhapet nga ata që nuk tregojnë simptoma.

Në Evropë, shumica e vendeve kanë zgjedhur sistemet Bluetooth me rreze të shkurtër midis pajisjeve si qasja më e mirë, por kanë ndryshuar në lidhje me atë nëse duhet të regjistroheni si kontakte të tilla në një server qendror ose në pajisje individuale.

Gjermania, së fundmi, të premten mbështeti një iniciativë të quajtur Gjurmimi i Proksimitetit të Ruajtjes së Intimitetit Pan-Evropian (PEPP-PT), qasja e centralizuar e së cilës u kritikua nga qindra shkencëtarë në një letër të hapur të hënën e kaluar si hapja e rrugës për mbikëqyrjen nga shteti.

“Ne do të mbështesim një arkitekturë të decentralizuar që do të ruajë kontakte vetëm në pajisje. Kjo është mirë për besimin, “tha Braun para televizionit publik ARD në një intervistë.

Edhe pse gjurmimi i kontaktit me smartphone me bazë Bluetooth është një teknologji e pa provuar dhe rezultatet e hershme në vende si Singapori janë modeste, zhvillimi i saj tashmë është duke ripërcaktuar marrëdhëniet midis shtetit dhe individit.

Do të funksiononte duke vlerësuar afërsinë dhe gjatësinë e kontaktit ndërmjet njerëzve dhe, nëse një person teston pozitiv për COVID-19, u thoshte kontakteve të fundit të telefonojnë një mjek, të testohen ose të izolohen.

“Projekti do të dorëzohet dhe të tjerët do të jenë në gjendje të përdorin rezultatet që kemi arritur deri më tani për të ndërtuar një zgjidhje të decentralizuar,” tha kreu i Fraunhofer HHI, Thomas Wiegand në një mesazh për kolegët.

Ndryshimi i lidhjeve të Gjermanisë do të sillte qasjen e saj në përputhje me atë të marrë nga Apple dhe Google, i cili tha se këtë muaj ata do të zhvillonin mjete të reja për të mbështetur gjurmimin e kontaktit të decentralizuar.

Më e rëndësishmja, iPhone, Apple do të funksionojë siç duhet me protokollet e decentralizuara siç është DP-3T, e cila është zhvilluar nga një ekip i udhëhequr nga Zvicra dhe është mbështetur nga Zvicra, Austria dhe Estonia.

Autoritetet shëndetësore janë të prirura të marrin njohuri për përhapjen e infeksionit dhe të përdorin gjurmimet e kontaktit dixhital për të mbështetur ekipet ekzistuese që punojnë dhe trokasin në dyer për të paralajmëruar ata që janë në rrezik.

Mbështetësit e DP-3T, thonë se është ende e mundur që përdoruesit të zgjedhin të ndajnë numrin e tyre të telefonit për të ndihmuar në gjurmimin e kontaktit, por kjo do të ishte pjesë e një aplikacioni, jo i arkitekturës së sistemit.

Dhe megjithëse përdorimi i Bluetooth nënkupton se vendndodhja e një ngjarje infeksioni nuk mund të jetë e njohur për autoritetet, do të ishte akoma e mundur për përdoruesit, duke zgjedhur të shpërndajnë të dhëna të dobishme epidemiologjike nga një qasje e decentralizuar.

PD-3T tha në një deklaratë se është “shumë i kënaqur të shoh që Gjermania po miraton një qasje të decentralizuar për gjurmimin e kontakteve dhe ne shpresojmë që hapat e saj të ardhshëm të zbatojnë një teknikë të tillë në një mënyrë të ruajtjes së intimitetit”.

PEPP-PT tha se planifikonte të lëshonte një deklaratë në kohën e duhur.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.