Gati tre të katërtat e njerëzve në G7 presin që virusi t’i bëjë familjet e tyre më të varfra …

0

Shtatëdhjetë përqind e njerëzve në Britani, Kanada, Francë, Gjermani, Itali, Japoni dhe Shtetet e Bashkuara presin që familjet e tyre të humbasin të ardhurat për shkak të shpërthimit të koronavirusit, sipas një studimi të publikuar të mërkurën.

Koronavirusi shumë ngjitës ka bërë që rajone të tëra të vendosen në karantinë, ndalimin e shërbimeve dhe prodhimin si dhe prishjen e zinxhirëve të furnizimit.

Në Itali, e cila ka mbajtur barrën e shpërthimit në Evropë, 82% e të anketuarve në anketën Kantar thanë se koronavirusi ka ose do të ndikojë në të ardhurat e tyre familjare, më i larti nga vendet e G7, krahasuar me 74% në Shtetet e Bashkuara dhe 70 % ne Britani.

Vendi që priste ndikimin më të vogël financiar ishte Gjermania.

Në të gjitha vendet e G7, shumica e njerëzve të anketuar thanë se po përgatiteshin rënie ekonomike akoma më të madhe.

Në Britani, vetëm 28% e njerëzve thanë se kishin filluar të punonin nga shtëpia më shpesh dhe vetëm pak më shumë se gjysma thanë se po shmangnin vizitat tek të afërmit dhe miqtë e moshuar e të cenueshëm aty ku ishte e mundur.

Sondazhi në internet u krye javën e kaluar, përpara se qeveria britanike të njoftonte se do të zbatonte këshillat e saj për të qëndruar në shtëpi.

Japonia kishte numrin më të madh të njerëzve që thanë se kishin filluar të mbajnë një maskë (65%) por numri më i ulët i njerëzve që bëjnë të gjitha masat e tjera të listuara në anketim, të tilla si distanca sociale, larja e duarve më shumë dhe shmangia e kontakteve të panevojshme sociale.

Në Gjermani, Kanada dhe Britani, më shumë se gjysma e njerëzve menduan se shërbimet publike në vendin e tyre ishin të përgatitur për të përballuar epideminë dhe pasojat e saj.

Vendi me më pak besim ishte Franca, ku vetëm 33% menduan se vendi mund të përballonte.

Italia, e cila deri më tani ka parë më shumë se 6800 vdekje, ka pasur numrin më të madh të të anketuarve duke thënë se ata ishin “shumë të shqetësuar” për shëndetin e komunitetit të tyre lokal, disponueshmërinë e shërbimeve shëndetësore lokale dhe kujdesin për të moshuarit dhe të prekurit.

Por Italia kishte gjithashtu numrin më të madh të njerëzve që aprovuan me forcë mënyrën e reagimit të qeverisë së tyre ndaj pandemisë, me 39%. Japonia kishte numrin më të ulët të njerëzve në këtë kategori (5%) e ndjekur nga Britania (17%).

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.