Fregatë gjermane në Mesdhe, për të zbatuar embargon në Libi

0

Një mision për rreth 250 marinsa gjermanë fillon javën e ardhshme ata do të duhet të monitorojnë respektimin e embargos së armëve të imponuar në Libi, një mision i cili, sipas Agjencisë Gjermane të Lajmeve (dpa), për të parandaluar incidente, siç është incidenti i fundit me fregatën franceze kur u përpoq të kontrollonte në një anije turke, e cila u shoqërua me anije luftarake.

Gjermania do të dërgojë frigatën “Hamburg” në Mesdhe javën e ardhshme për të forcuar misionin detar të Bashkimit Evropian “Paqja” për të zbatuar embargon e armëve të KB në Libi. 

Qëllimet e Operacionit Paqja janë të stabilizojnë Libinë, vendin e Afrikës së Veriut, ku po zhvillohet lufta civile, si dhe të mbështesë procesin e paqes politike nën kujdesin e Kombeve të Bashkuara. Përveç kontrabandës së armëve, kjo ndërmarje evropiane duhet të parandalojë edhe kontrabandën e naftës.

Për Bashkimin Evropian, zgjidhja e konfliktit është e rëndësishme, veçanërisht kur kushtet kaotike në Libi favorizojnë bandat e kontrabandistëve që kontrabandojnë refugjatë dhe migrantë përtej Mesdheut në Evropë.

Fregata “Hamburg”, me një gjatësi prej 143 metrash, është e specializuar, ndër të tjera, në kontrollin e hapësirës detare. Në këtë kohë ekuipazhi i “Hamburg” normalisht duhet të ishte në një udhëtim studimi në Oqeanin Indian për të vizituar Australinë. Sidoqoftë, për shkak të pandemisë koronavirus, ky udhëtim u shty.  

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.