Formula 1, FIA njofton anulimin e Grand Prix të Australisë

0

Grand Prix Australia dhe hapja e sezonit 2020 këtë fundjavë në Melburn është anuluar. Lajmi pasoi pas tërheqjes së McLaren nga gara të enjten, pasi një nga anëtarët e ekipit të tyre testoi pozitiv për koronavirus .

Një deklaratë e lëshuar bashkërisht nga F1, organi drejtues FIA dhe Korporata Grand Prix Australiane theksojnë: “Pas konfirmimit se një anëtar i Ekipit Racing McLaren ka testuar pozitiv për COVID-19 dhe vendimin e ekipit për t’u tërhequr nga Grand Prix Australiane, Formula 1 dhe FIA ​​mblodhën një takim të nëntë drejtorëve të tjerë të ekipeve të enjten në mbrëmje.

“Formula 1 dhe FIA, me mbështetjen e plotë të Korporatës Grand Prix Australiane (AGPC), pra, kanë marrë vendimin që të gjitha aktivitetet e Formula 1 për Grand Grand Prix të Australisë të anulohen.

“Ne e vlerësojmë këtë është një lajm shumë zhgënjyes për mijëra tifozë për shkak të pjesëmarrjes në garë dhe të gjithë mbajtësit e biletave do të marrin një rimbursim të plotë dhe një njoftim i mëtejshëm do të komunikohet në kohën e duhur.

“Të gjitha palët morën në konsideratë përpjekjet e mëdha të AGPC, Motorsport Australia, stafit dhe vullnetarëve për të organizuar raundin e hapjes së Kampionatit Botëror FIA 2020 të FIA-s në Melburn, 2020, megjithatë arritën në përfundimin se siguria e të gjithë anëtarëve të familjes Formula 1 dhe komuniteti më i gjerë, si dhe drejtësia e konkurrencës marrin përparësi. “

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.