Forcat e drejtuara nga SH.B.A. largohen nga baza ushtarake irakene pranë Mosulit…

0

Trupat e koalicionit e udhëhequr nga SH.B.A. që luftojnë Shtetin Islamik filluan të largohen nga një bazë ajrore në Irakun verior të enjten, duke ia dorëzuar atë plotësisht ushtrisë irakiane, si pjesë e një zvogëlimi të forcave të huaja në vend.

Në përfundim forcat e koalicionit do të lëvizin në një numër më të vogël bazash dhe do të zvogëlojnë personelin. Koalicioni nuk ka dhënë detaje ose numra.

Baza ajrore e Qayyara, në jug të qytetit të Mosulit, ku Shteti Islamik shpalli Kalifatin e saj në vitin 2014, është baza e dytë që do t’u dorëzohet Irakianëve këtë muaj. Trupat e koalicionit lanë një bazë në al-Qaim në kufirin sirian javën e kaluar.

“Koalicioni do të operojë nga më pak vende, por mbetet i përkushtuar për të mbështetur partnerët tanë në luftën e tyre kundër Daesh (Shtetit Islamik),” tha në një deklaratë gjeneral brigade Vincent Barker i koalicionit.

Zyrtarët e koalicionit thonë se shkurtimi i trupave dhe zhvendosja e njësive në më pak baza Irakiane është për shkak se forcat irakene janë kryesisht të afta të përmbajnë vetë kërcënimin nga militantët e Shtetit Islamik.

Koalicioni i udhëhequr nga SH.B.A. ka mbështetur ushtrinë irakene që nga viti 2014 në luftën për të neutralizuar Shtetin Islamik. Disa mijëra militantë besohet të jenë aktivë, kryesisht të kufizuar në zona të thella siç janë shkretëtirat dhe malet në Irakun e veriut. Ata sulmojnë periodikisht forcat e sigurisë, por nuk kanë mbajtur asnjë territor të madh si qytete dhe fshatra që nga viti 2017.

Koalicioni ka aktualisht rreth 7.500 trupa në Irak, përfshirë 5,000 trupa amerikane.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.