Fitore e rëndësishme për forcat e Sarazit me ndihmën e Turqisë

0

Forcat ushtarake pranë qeverisë libiane të njohur nga KB kapën të hënën bazën e vetme ajrore në Libinë perëndimore që përdorej nga forcat e gjeneralit Khalifa Haftar. Dje, forcat e Ushtrisë Kombëtare Libiane të Haftarit (LNA) u tërhoqën nga pjesë të Tripolit.

Kapja e bazës ajrore të al-Watiya, rreth 125 km në juglindje të Tripolit, është fitorja më domethënëse e forcave të qeverisë së unitetit kombëtar (GLA) nën kryeministrin Fayez Saraz, i cili ka premtuar se do të “çlirojë të gjitha qytetet dhe rajonet” në Libi. Suksesi ushtarak gjithashtu forcon rolin e Turqisë në Libi, pasi kapja e bazës al-Watiya u arrit falë përforcimeve të rënda ushtarake të Ankarasë në muajt e fundit në Tripoli, kryesisht avionë të pa pilotë të armatosur rëndë, sisteme anti-ajrore dhe mijëra mercenarë nga Siria. .

Trupat afër qeverisë së Tripolit kanë rrethuar bazën al-Watiya javët e fundit, duke kryer sulme të përsëritura me dronët turq, dhe prania e sistemeve anti-ajrore turke ka privuar forcën ajrore të ish komandantit Khalifa Haftar. Videot e publikuara nga forcat afër Qeverisë së Unitetit Kombëtar tregojnë se ushtarët e tyre qarkullojnë të papenguar në bazën ajrore. Ekziston gjithashtu një sistem anti-aeroplan Pantsir i prodhuar nga Rusia i përshtatur në një kamion dhe një manual në arabisht. “Përparimi i forcave të GNA ishte i mundur falë mbështetjes së konsiderueshme ushtarake turke, të cilës forcat dhe mbështetësit e Haftarit nuk kanë arritur ende t’i përgjigjen.” shpjegoi për Associated Press Hamis Kinyar, një analist në firmën këshilluese Verisk Maplecroft.

 Një zëdhënës i Ushtrisë Kombëtare Libiane (LNA) dje shpjegoi tërheqjen nga pjesë të Tripolit për “riorganizimin e forcave në fronte të ndryshme”. Ai gjithashtu pretendoi se baza ajrore al-Watiya ishte braktisur si pjesë e një strategjie të riorganizimit dhe se materiali ushtarak i lënë pas ishte i vjetër dhe i vjetëruar.

Pas këtyre zhvillimeve, ka të ngjarë që forcat ushtarake pranë qeverisë së Tripolit të përpiqen të përparojnë në qytetin Tarhuna në Libinë perëndimore, që është një lokacion i rëndësishëm për forcat e Khalifa Haftar, sepse po ndërpret linjën e furnizimit midis Libisë perëndimore. dhe Tripoli. Forcat e Tripolit kanë sulmuar në mënyrë të përsëritur Tarragona javët e fundit. Të hënën, ambasada e SHBA në Libi u bëri thirrje të gjitha palëve të përfshira dhe komunitetit ndërkombëtar të mbështesin procesin e paqes të KB.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.