Fatkeqësi dhe viktima në Indi e Bangladesh nga cikloni Amphan

0

Kërkimi për të mbijetuarit vazhdon në lindje të Indisë dhe Bangladeshit, një ditë pasi cikloni më i fortë në rajon në më shumë se një dekadë ka shkatërruar fshatra të tërë bregdetarë, shtëpi, linjat e elektrikut dhe urat.

Të paktën 12 njerëz janë vrarë në shtetin e Bengalit Perëndimor në Indi dhe tetë në Bangladesh, por masa e plotë e shkatërrimit dhe viktimave të shkaktuara nga Ciklon Ampan do të bëhet e qartë kur të rivendosen telekomunikimet, thanë zyrtarët. 

Shumica e vdekjeve u shkaktuan nga pemët e shkulura nga erërat e forta deri në 185 kilometra në orë, dhe nga dallgët që arritën një lartësi prej rreth 5 metrash dhe përmbytën zonat bregdetare.

Pamjet televizive treguan anije të përmbysura në det, njerëz që ecnin nëpër rrugë me ujë deri në gjunjë dhe autobusët që përplaseshin me njëri-tjetrin.

Aeroporti i Kalkutës, kryeqyteti i Bengalit Perëndimor, është nën ujë.

Pradip Kumar Daloui, një zyrtar në një rajon të shtetit, tha se shirat e dendur kishin kaluar brigjet e lumenjve në shumë vende, duke shkaktuar përmbytje në më shumë se gjashtë fshatra më mbi 100,000 banorë.

Cikloni goditi të dy vendet ndërsa përpiqeshin të kufizonin përhapjen e epidemisë së koronavirusit, duke bërë që njerëzit të mospërfillnin thirrjet për të lënë shtëpitë e tyre pasi kishin frikë se do të infektoheshin në strehimoret e mbipopulluara.

Intensiteti i Amfanit, i përshkruar si superciklon, është zvogëluar, dhe ndërsa zhvendoset drejt Bangladeshit, ai është degraduar në një stuhi ciklonike tha Shërbimi Meteorologjik Indian. Pritet të zbresë më tej në një stuhi tropikale më vonë.

Autoritetet si në Indi ashtu edhe në Bangladesh kanë arritur të evakuojnë më shumë se 3 milion njerëz përpara se të mbërrin Amfan. Sidoqoftë, përpjekjet për evakuim u përqëndruan në zonat përgjatë rrugës së ciklonit, duke i lënë disa fshatra .

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.