Familja e Jamal Kasogi “fal” vrasësit e tij

0

Fëmijët e Jabal Kasogi, gazetarit saudit, i cili u vra në Tetor 2018 në konsullatën e vendit të tij në Stamboll, njoftuan sot se po falin vrasësit e babait të tyre.

“Ne, bijtë e gazetarit Jamal Kasogi, njoftojmë se falim ata që vranë babanë tonë,” njoftoi në tweet. Salah Kasogi, djali i një ish-gazetari të Washington Post që jeton në Arabinë Saudite.

Washington Post shkroi në prill 2019 se fëmijët e Kasogi, përfshirë Salah, morën shtëpi me vlerë disa milion dollarë dhe marrin disa mijëra dollarë në muaj pension nga autoritetet saudite. Fëmijët e vetë gazetarit të vrarë i mohojnë këto njoftime.

Deri më tani, pasojat juridike të njoftimit të Salah Kasogi nuk dihen. 

Princi i Kurorës së Arabisë Saudite Mohammed bin Salman vlerësohet nga zyrtarët turq si mjeshtri i vrasjes. Ai më vonë pretendoi përgjegjësinë, por mohoi të dijë se kush e bëri krimin.

Pas një gjyqi të errët në Arabinë Saudite, pesë sauditë u dënuan me vdekje dhe tre të tjerë me burgim të përjetshëm. Gjithsej 11 persona u akuzuan për vrasjen.

Salah Kasogi tha se ai kishte “besim absolut” në sistemin gjyqësor Saudit, duke kritikuar disidentët për të cilët ai tha se po përpiqeshin të përfitonin nga situata.

Jamal Kasogi, një kritik i fortë i regjimit Saudit pasi kishte qenë një bashkëpunëtor i ngushtë, u vra në 2 tetor 2018 dhe trupi i tij u copëtua dhe u shpërnda në konsullatën Saudite në Stamboll, ku ai kishte shkuar për të marrë një dokument.

Sipas Turqisë, ai ishte mbytur dhe më pas trupi i tij ishte shpërndarë nga një grup prej 15 personash. Eshtrat e gazetarit 59-vjeçar nuk u gjetën kurrë.

Pasi mohuan se ishte një vrasje, autoritetet saudite pastaj paraqitën versione të ndryshme të ngjarjeve dhe më në fund pranuan se vrasja ishte kryer nga agjentë që vepruan vetëm, pa urdhrin e eprorëve.

Një muaj më parë, drejtësia turke njoftoi akuza ndaj 20 personave, përfshirë dy bashkëpunëtorë të ngushtë të Mohamed bin Salman – ish këshilltarit Saud al-Qahtani dhe ish-shefin e inteligjencës, gjeneral Ahmed al-Asiri – dhe i përshkroi ato si urdhërues.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.